ESA har testat sin Mars-fallskärm i Sverige
Vill undvika att kraschlanda en gång till
Om två år det dags för ESA och Roscosmos att skjuta upp den andra delen av sitt ExoMars-uppdrag och inför det har ESA testat den enorma fallskärmen som kommer att landsätta deras rymdfarkost på den röda planeten.
Med sina cirka 35 meter i diameter ska detta vara den största fallskärmen som någonsin använts på Mars. Fallskärmen är försedd med sammanlagt närmare 5000 meter linor och den väger 70 kilo. Hela fallskärmssystemet ska väga runt 195 kilo. När man testade den i Kiruna så hade man fäst en dummyvikt på cirka 500 kilo i fallskärmen.
Att man testade fallskärmen i Kiruna uppges vara för att köldförhållandena där är mer lika de som råder på Mars än på andra ställen i världen.
ESA och Roscosmos planerar att skjuta upp del två av ExoMars-uppdraget 2020 och farkosten förväntas då vara framme vid Mars 2021. När man försökte landa forskningsfarkosten Schiaparelli på Mars 2016 så kraschade denna mot planetens yta på grund av felberäkningar. Detta är givetvis något man vill undvika när man nu skickar upp en ny forskningsfarkost.








Läs gärna våra regler!