Senaste

ESA skickar data med laser i rymden

Som sedan beamas ner till jorden

Den europeiska rymdmyndigheten ESA har nu för första gången överfört data via en laserlänk från sin Sentinel-1A-satellit till Alphasat-satelliten (Inmarsat 4A F4) som sedan skickat vidare datan ner till jorden.

Sentinel-1A scannar av jordens yta från 700 kilometer upp i luften och sänder regelbundet ner data till jorden men bara när den passerar över en av dess basstationer. Genom att skicka datan vidare via laser till Alphasat, som befinner sig 36.000 kilometer upp i luften och alltid har kontakt med jorden kan man skicka bilder från jordens yta i mer eller mindre realtid, något som Sentinel-1A själv inte har haft möjlighet att göra.

I dagsläget kan man skicka data med en hastighet på 1,8Gbit per sekund från Sentinel-1A via Alphasat till jorden men i framtiden hoppas man kan öka den hastighet till 7,2Gbit/s.

Vetenskap, Experiment, esa, sentinel-1a, laser, dataöverföring, rymden, satelliter

Läs gärna våra regler!