Här är första bilden på ett svart hål
Ligger 55 miljoner ljusår härifrån
Idag presenterade forskare runt hela världen den första bilden man lyckats fotografera av ett svart hål. Det hela ska ha fotats av det internationella samarbetet Event Horizon Telescope (EHT) som består av ett nätverk av åtta stycken radioobservatorier på olika platser på jorden.
EHT har studerat det svarta hålet Sagittarius A* i Vintergatans centrum samt det svarta hålet M87 i Virgo-galaxen och det är detta som syns på bilden ovan. Eller ja, ljus lämnar inte svarta hål vilket därmed gör de omöjliga att fota men nu har man lyckats fotografera skuggan på det svarta hålet som ligger 55 miljoner ljusår från jorden.
Heino Falke vid Radbouduniversitetet i Nederländerna är styrelseordföranden för EHT:s vetenskapliga råd och han säger:
"Om det svarta hålet är inbäddat i ett ljust område, som en skiva med lysande gas, förväntar vi oss att det svarta hålet ger upphov till en slags en skugga. Detta fenomen förutsades av Einsteins allmänna relativitetsteori men har aldrig tidigare observerats. Denna skugga skapas när händelsehorisonten böjer och fångar in ljusstrålarna genom sin enorma gravitation. Det ger oss möjlighet att avslöja egenskaperna hos dessa fascinerande objekt och mäta deras massor."
Det verkar ha varit ett rätt komplicerat arbete att fotografera det svarta hålet och ETH skriver om den långa processen för att skapa bilden ovan:
"Även om radioteleskopen som bygger upp EHT inte är fysiskt sammankopplade kan man synkronisera den data de samlar in med hjälp av atomklockor, så kallade vätemasrar. Observationerna av det svarta hålet samlades in under 2017 vid våglängden 1,3 millimeter. Vardera av de ingående teleskopen samlade in en enorm mängd data, cirka 350 terabyte per dygn, som sparades på heliumfyllda hårddiskar. Diskarna flögs sedan till superdatorer – så kallade korrelatorer – vid Max Planckinstitutet för radioastronomi och MIT Haystack Observatory för att kombineras och sammanställas till en bild."
Ni hittar ett kort sammandrag från dagens presentation här nedanför.
Försök igen

På onsdag visas första fotot på ett svart hål antagligen upp
Event Horizon Telescope har studerat två supermassiva svarta hål

Forskare hoppas att de har lyckats fota ett svart hål
Men får veta först i höst

Astronomer har räknat ut Vintergatans massa
Motsvarar 1,5 biljoner solar
