Kinesiska Space Epoch testar återanvändbar raket
XZY-1 ser ut att kunna bli en Falcon 9-konkurrent
Kina fortsätter att satsa på återanvändbara raketer och nu har det någorlunda nybildade rymdföretaget Space Epoch testat en återanvändbar startraket till sin framtida raket XZY-1.
I ett videoklipp från testet syns hur raketen tar sig till cirka 2,5 km höjd för att därefter falla tillbaka mot jorden, starta upp sina motorer igen och sedan långsamt glida ner i havet någonstans på Kinas östkust. Startraketen till XZY-1 är närmare 27 meter hög, vilket kan jämföras med SpaceX förstasteg till Falcon 9 som är lite över 41 meter högt.
Space Epoch siktar på att göra ett fullt test med XZY-1 innan årets slut. Vi har tidigare skrivit om när de kinesiska rymdföretagen LandSpace, Deep Blue och i-Space testat återanvändbara raketer som kan komma att konkurrera med Falcon 9, något som ni kan läsa mer om i de inlänkade artiklarna nedan.
Läs gärna våra regler!