Senaste

NASA:s InSight-farkost åker till Mars nästa år

Kommer antagligen att vara framme i november

InSight på jorden

Foto: Lockheed Martin

NASA har hårdtestat sin nästa mars-farkost InSight (Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport) och det verkar som om den är redo att påbörja sin resa dit någon gång i maj nästa år.

InSight skulle egentligen ha skickats till Mars redan förra året men då sköt NASA upp det då man hade problem med ett av InSights seismologiska instrument. Nu verkar dock allt vara på banan och går allt som det ska så kommer InSight att landa på Mars någon gång i november.

InSights uppdrag är planerat att pågå under ett Mars-år vilket motsvarar 687 dagar här på jorden. Uppdraget kan givetvis förlängas om InSight fortsatt fungerar som den ska efter ett år på Mars. Här nedan hittas ett kort klipp där man snackar lite mer om Mars InSight.

Vetenskap, Rymden, rymden, mars, insight, nasa, lockheed martin

Läs gärna våra regler!