Ny fond startad i Hans Roslings namn
Ska göra det möjligt för forskare att folkbilda

DN rapporterar att en ny fond har startas i professor Hans Roslings namn och minne. Tanken med fonden är att den ska göra det möjligt för forskare att komma ut och köra lite folkbildning. Detta så forskare som sitter på viktig kunskap om världens utveckling kan få nå ut till allmänheten istället för att endast publicerade det i artiklar som allmänheten sannolikt inte kommer läsa.
Fonden har startats av Hans Roslings son och svärdotter, Ola Rosling samt Anna Rosling Rönnlund. Båda är medgrundare till stiftelsen Gapminder, vars syfte är folkbildning och att förklara världens utveckling i statistik.
Hans Rosling, som avled förra veckan, var världsberömd för sitt arbete att göra världen till en bättre plats och för sina föreläsningar där han på ett lekfullt sätt visade statistik om utvecklingen i världen.

Alla gymnasietreor får Roslings sista bok

Factfulness kan bli Business Book of the Year 2018

Årligt återkommande dag ska uppmärksamma professorns arbete