Problem med att få hem Starliner från ISS
Hemfärden för två astronauter flyttas fram ytterligare

Starliner dockad vid ISS
Den amerikanska rymdstyrelsen Nasa meddelade igår att man flyttar fram hemfärden från den internationella rymdstationen ISS för de båda astronauterna Butch Wilmore och Suni Williams. De båda astronauterna anlände till ISS den 6 juni på den första bemannade flygningen med Boeings rymdfarkost Starliner.
Tanken var att Starliner och astronauterna skulle återvända till jorden den 14 juni men detta ställdes in då Nasa ville utvärdera de problem som upptäckts med farkosten under flygningen till ISS. Sedan dess har hemfärden för Starliner flyttats fram flera gånger och den senaste planen var att Starliner skulle återvända till jorden den 26 juni. I ett nytt blogginlägg skriver Nasa nu att man flyttar fram Starliners hemfärd på obestämd tid. Anledningen till detta uppges vara att man vill fortsätta utvärdera farkosten samt att man vill utföra två så kallade rymdpromenader den 24 juni och 2 juli.
Som det ser ut nu kommer Starliner som tidigast att kunna återvända till jorden den 4 juli. Starliner är bara klassad för att stanna vid ISS i 45 dagar. Det innebär att farkosten senast behöver lämna rymdstationen den 21 juli. Här nedanför hittas ett inslag från CBS News där man berättar lite mer om problemen med Boeings första bemannade Starliner-färd.



Läs gärna våra regler!