Senaste

Rymdskrotsföretaget Astroscale fotar rymdskrot

Planerar att rensa bort det i framtiden

Foto: Astroscale

Astroscale, det japanska rymdföretaget som utvecklar lösningar för att fånga in skrot som ligger i omloppsbana runt jorden, har släppt bilder på ett gammalt raketsteg som deras sond "Active Debris Removal" (ADRAS-J) har observerat under några månader.

Fotot visar det övre raketsteget från en japansk H-2A-raket som sköts upp 2009. Under fotograferingen kom ADRAS-J cirka 50 meter från raketsteget och tanken var att sonden skulle ta ett helt varv runt raketsteget. Detta fick dock avbrytas efter att sonden tagit sig cirka en tredjedel runt raketsteget.

Raketsteget är cirka 11 meter långt och har en diameter på cirka 4 meter. Vikten ligger på cirka 3 ton. Någon gång under 2026 är det tänkt att ADRAS-J ska fånga in raketsteget och skrota det genom att låta det brinna upp i jordens atmosfär.

Vetenskap, Rymden, rymden, astroscale, satelliter, rymdskrot, ADRAS-J, H-2A

Foto: Astroscale

Läs gärna våra regler!