Solexperiment i Kiruna blir inte av
SSC backar ur omstritt projekt

TT rapporterar att det experiment för att undersöka så kallad "solar engineering", solstrålningsmodifiering, som skulle utföras i Kiruna inte kommer att bli av.
Det amerikanska universitetet Harvard planerade att skicka upp en ballong för att ta mätningar relaterade till solar engineering från Swedish Space Corporations (SSC) anläggning Esrange i Kiruna. Att det hela nu inte blir av beror enligt SSC att man varit i samtal med svenska myndigheter och ledande expertis kring frågan och konstaterar att det saknas internationella överenskommelser rörande forskning om solar engineering. SSC skriver i ett pressmeddelande:
"Det finns även starka röster både för och emot forskning inom området. Ingen tydlig internationell linje finns heller kring huruvida denna typ av forskning är lämplig."
Så sent som förra veckan protesterade Samerådet med att experimentet skulle genomföras på samiska områden. Även andra har ställt sig kritiska till så kallad solstrålningsmodifiering, en term för tekniker som går ut på att blockera solens strålar från att nå jorden i syfte att minska uppvärmningen av vår planet.



Läs gärna våra regler!