SpaceX siktar på 18.000 meter med Starship-prototyp
Ordentlig luftfärd på gång

SpaceX har nyligen genomfört sina två första testflygningar med prototyper av jätteraketen Starship och snart siktar man sig på att ta sig till ännu högre höjder med en sådan.
SpaceX vd Elon Musk uppger att företaget planerar att skicka upp den kommande Starship-prototypen SN8 till 18.000 meters höjd för att sedan låta den återvända och landa på jorden. Enligt Musk så kommer SN8 vara färdigbyggd inom någon vecka men när det är tänkt att skjuta upp finns det än så länge inga uppgifter om.
SN8 kommer även att bli SpaceX första Starship-prototyp som man testar tillsammans med raketens noskon. De två tidigare prototyperna man flygtestat, SN5 och SN6, har saknat en sådan vilket gjort att raketerna mest sett ut som enorma flygande sprayburkar vilket ni kan se i de inlänkade artiklarna nedan.
SpaceX Starship-prototyp tar sig upp i luften
Såg ut som en jättelik flygande sprayburk

Elon Musk visar upp ny Starship-prototyp
SpaceX planerar bemannade uppdrag med den redan nästa år

SpaceX skickar upp ny Starship-prototyp i luften
"Sprayburken" har gjort ytterligare ett hopp på sin väg mot rymden
