Senaste

Besättningen på Ax-3

Foto: Axiom Space

Svenske Marcus Wandt ska åka till ISS

Åker dit med Axiom Space och SpaceX

Det privata rymdföretaget Axiom Space presenterade idag den besättning på fyra personer som kommer att få åka med till den internationella rymdstationen ISS under deras Ax-3-uppdrag. Bland de fyra finns svenske Marcus Wandt, en ESA-astronaut som sedan tidigare varit utvald av ESA för att få åka till rymden.

Förutom Wandt kommer även den spansk-amerikanske befälhavaren Michael López-Alegría, den italienske piloten Walter Villadei samt den turkiske astronauten Alper Gezeravci hänga med Wandt till rymden på Ax-3-uppdraget.

Ax-3 kommer att skjutas upp av en av SpaceX Falcon 9-raketer och astronauterna kommer att färdas till ISS i en av SpaceX Crew Dragon-farkoster. Exakt när Ax-3 kommer att lämna jorden finns det än så länge inga uppgifter om. Det kommer som tidigast att ske i januari 2024.

Vetenskap, Rymden, rymden, marcus wandt, rymdstyrelsen, iis, astronauter, axiom space

Marcus Wandt

Foto: Axiom Space

Läs gärna våra regler!