Senaste

USA vill driva ISS till 2030

Sen är det dags för andra rymdstationer att ta över

NASA-chefen Bill Nelson meddelade i början av året att USA:s regering beslutat sig för att fortsätta finansiera den internationella rymdstationen ISS till 2030 om det är möjligt. Även den europeiska rymdmyndigheten ESA, japans JAXA och Kanadensiska CSA uppger att man är intresserade av att driva ISS vidare till 2030.

USA har tidigare enligt lag förbundit sig till att finansiera ISS till 2024 men detta ser nu alltså ut att förlängas till 2030. Den stora knäckfrågan angående ISS framtid ser ut att vara huruvida den ryska rymdmyndigheten Roscosmos fortsatt vill vara med och finansiera rymdstationen. Roscosmos har än så länge inte kommenterat att USA vill driva rymdstationen vidare efter 2024. Roscosmos-chefen Dmitry Rogozin uppgav för New York Times förra året att de enbart skulle kunna tänka sig att driva rymdstationen vidare till 2030 om USA drog tillbaka sanktioner mot två ryska företag.

När väl ISS pensioneras är det tänkt att en eller flera kommersiella rymdstationer ska ta över de uppgifter som idag utförs på ISS.

Vetenskap, Rymden, rymden, nasa, iss, rymdstationerVia spacenews.com

Läs gärna våra regler!