Virgin Galactics rymdskepp tog sig till rymdens gräns igen
Ett steg närmare att skicka turister till rymden

I fredags kom Richard Bransons rymdföretag Virgin Galactic ett steg närmare att skicka turister till rymden då man genomförde sin andra flygning till rymden, en flygning som också var företagets första med en testpassagerare.
Virgin Galactics rymdskepp SpaceShipTwo VSS Unity tog sig för andra gången till rymdens gräns och Beth Moses, som kommer att utbilda Virgin Galactics rymdturister, åkte tillsammans med planets två piloter upp till en höjd på cirka 95 kilometer, några kilometer nedanför rymdens gräns som ligger 100 kilometer ovanför jorden.
SpaceShipTwo VSS Unity, som är själva mittensektionen på bilden ovan, fick draghjälp av flygplanet WhiteKnightTwo som släppte iväg SpaceShipTwo mot rymden cirka 13.000 meter upp i luften.
I dagsläget står cirka 600 personer från 58 länder i kö för att få åka till rymden med Virgin Galactic. Vissa av dessa har stått på väntelistan i över 14 år. En tripp tur och retur till rymden med SpaceShipTwo kommer att ta cirka 90 minuter och biljetterna går på 250.000 dollar styck. Här nedan hittas ett videoklipp på det hela.
Försök igen

Virgin Galactic tog sig till rymden för första gången idag
Ska börja skicka turister dit om några månader

Virgin Galactic ska flyga rymdturister från rymdbas i Italien
Första gången någon åker till rymden från Europa i så fall

Kolla in Virgin Galactics första rymdresa
Richard Branson berättar lite mer om den
