Senaste
fredag

Pandora plockar bort 7 procent av arbetskraften

För att hålla ekonomin i schack

Pandora levererade nyligen lite nya siffror som visar hur det går med streamingtjänsten. Gänget meddelade att de nu har 4,3 miljoner betalande kunder vilket har lett till minskad förlust. Det är rätt positiva nyheter, men företaget kommer gå ett steg ytterligare för att minska förlusten genom att säga upp 7 procent av arbetsstyrkan i USA.

Förhoppningsvis kommer detta göra att Pandora håller sig vid liv ett tag till.

Webb, Streamat, pandora, spotify

036.7°

NRK blockar svenskar från att kolla på Skam

Musikbranschen vill ha mer pengar

Den omåttligt populära serien Skam går nu inte längre att se via NRKs webbplats, i alla fall inte om man inte befinner sig i Norge. Nyfikna svenskar som har förälskat sig i serien får nu ge sig till tåls tills dess att SVT köper in den kommande säsongen. Anledningen till geoblockeringen är att musikbranschen har reagerat på att inte bara norrmän kollar via NRK och då kräver man mer pengar, eller blockering.

– NRK har rätt att visa innehållet för norrmän i Norge och i utlandet men musikbranschen reagerar nu på att för många andra tittar utan att NRK har betalat för internationella visningsrättigheter, säger NRK:s advokat Kari Anne Lang-Ree till NRK.

Film & TV, TV-serier, skam, tv, norge, drittsekk

Google lägger till FLAC-stöd i Chrome

Audiofiler världen över jublar!

Beta-versionen av Chrome har haft FLAC-stöd sedan en tid tillbaka, men nu verkar även fullversionen av webbläsaren få stöd för det högupplösta ljudformatet. Detta betyder att du kommer kunna spela upp en FLAC-låt som du har på hårddisken, eller hittar på nätet, utan att behöva köra något externt program.

För att spela upp FLAC i webbläsaren kommer du kunna göra efter att du installerat Chrome 56 som släpps i slutet av januari.

Webb, Google, google, chrome, audiofil, flac

056.5°

Uber-bilar visas i Google Maps i realtid

Beställ en Uber utan att lämna Maps

Google gör det lättare för dig att komma dit du ska. I den senaste uppdateringen av Google Maps har utvecklarna integrerat taxitjänsterna Uber och Lyft direkt i appen, vilket gör det möjligt för dig att beställa en Uber utan att behöva hoppa mellan apparna.

Den nya ride services-funktionen har börjat rulla ut på vissa marknader och kommer bli tillgänglig globalt inom de kommande dagarna.

Webb, Google, google, maps, uber

047.6°
torsdag

Twitter livesänder när Trump tillsätts som president

Sex timmar Trump

Foto: Gage Skidmore

20 januari kommer en invigning hållas i USA där Trump svärs in som landets 45:e president. Nu meddelar Twitter att de kommer att sända hela eventet live, en sändning på ungefär sex timmar.

Anledningen till att Twitter vill sända det hela är att de anser att det kommer att ge fler amerikaner möjligheten att följa invigningen. Så här säger Anthony Noto, chief operating officer för Twitter.

“Twitter is where news and politics are discussed in real time every day, and we're excited to collaborate with PBS NewsHour around this historic event to bring public broadcasting’s live coverage to Twitter."

Webb, Twitter, trump, inauguration, president

015.8°