Senaste
torsdag

Kolla in New Yorks julskyltning

Utan att åka dit

Säga vad man vill om julshopping men snyggt dekorerade skyltfönster under julen kan vara rätt fint. Nu har Google fotograferat av de viktigaste och bästa skyltfönstren i New York så att man kan kolla in dem utan att åka dit.

Webb, Google, god jul, google, skyltfönster

onsdag

Pandora lanserar premium-tjänst

Ännu en konkurrent till Spotify

Musikstreamingtjänsten Pandora, som framför allt är kända för sina internetradio-tjänster, lanserar nu en premium-tjänst som innebär att de nu ska försöka börja konkurrera med tjänster som Spotify och Apple Music på allvar.

Precis som de flesta andra liknande tjänster kommer Pandora Premium att kosta 10 dollar i månaden. För de pengarna ska man kunna streama obegränsat med musik både online och offline från ett musikbibliotek som består av miljontals låtar. I höstas drog Pandora även igång tjänsten Pandora Plus med vilken man för 5 dollar i månaden slapp reklam på deras internetradio-tjänst samt fick möjligheten att hoppa över låtar samt lyssna offline.

Pandora finns i dagsläget bara tillgängligt i USA, Australien samt Nya Zeeland så det lär nog dröja ett tag innan Pandora på allvar kan ta upp kampen med Spotify och Apple Music.

Webb, Streamat, pandora, streaming, rdio, apple music, spotify, premium

Snubbe som hackade kändisar dömd till fem års fängelse

Stal manus, bilder och annat

Foto: Byseyhanla / Wikipedia

En man från Bahamas som förra året greps efter det att han hackat kändisar och kändisars vänner på jakt efter bilder och annat som han kunde sälja vidare har i en amerikansk domstol dömts till fem års fängelse.

Exakt vilka kändisar som ska ha utsatts för de obehöriga dataintrången nämns inte. Mannen greps efter det att han försökt sälja tv-manus han kommit över till en polis som arbetade under täckmantel.

Att mannen dömdes till ett förhållandevis långt straff motiverade domaren med att mannen hade en tendens att återfalla i liknande brottslighet samt att han efter gripandet hotat med att skriva en bok där han skulle avslöja en lång rad hemliga detaljer om de kändisar han hade hackat.

Webb, Övrigt, brott och straff, hacking, fängelse, kändisar, säkerhet, manus

Ta en titt på året enligt YouTube

Dags för YouTube Rewind 2016

Året 2016 är ett rätt konstigt sådant. Vi blev helt helt förälskade i en finländare som krossade saker med en hydraulisk press. Vi såg pennor tryckas in i ananaser. Sen var det nånting med flaskor som kastades runt. Hur som helst. YouTube har släppt en sån där Rewind 2016 för att blicka tillbaka och som vanligt är det en massa YouTube-kändisar och händelser från året som lyfts fram.

Hur många kändisar känner ni igen?

Bonusvideo nedan med lite klipp från inspelningen av videon ovan.

Webb, YouTube, youtube, rewind 2016

032.4°

Nästa år kommer hela Google drivas av förnybar energi

Sol- och vindkraft används

Foto: Leaflet / Wikipedia

Google är idag den största privata köparen av förnybar energi och nu meddelar man att man snart kommer att kunna driva alla sina anläggningar med förnybar energi.

Det handlar om alla Googles datacenter och kontor runt om i världen som någon gång under 2017 helt kommer att förses med förnybar energi genererad av vindkraftverk och solkraftverk.

I år beräknas Google göra åt 5,7 terawatt-timmar för att driva sina anläggningar skriver New York Times. Det motsvarar lika mycket energi som två kolkraftverk på 500 megawatt producerar på ett år.

Webb, Google, google, vindkraftverk, solkraftverk, solkraft, vindkraft, förnybar energi