Amazon Music Unlimited kommer till Sverige
Undra om den tjänsten har mycket att hämta i Spotifylandet?

Amazon har meddelat att de nu kommer att lansera sin streamingtjänst Music Unlimited på 28 nya marknader varav Sverige är en.
Det handlar alltså om musikstreamingtjänst som Amazon lanserade i USA för lite över ett år sedan och som ska ha cirka 40 miljoner låtar i sitt låtbibliotek. Man kan säga att Music Unlimited är en slags förlängning av streamingtjänsten Prime Music som Amazon lanserades för sina Prime-kunder 2014.
Amazon Music Unlimited är i USA prissatt efter lite olika modeller. För 4 dollar i månaden kan man spela obegränsat med musik från en (1) Amazon Echo-högtalare, har man redan ett Prime-medlemsskap kostar tjänsten 8 dollar i månaden och då kan man spela musik från tjänsten på vad som helst och är man inte Prime-medlem kostar samma upplägg 10 dollar i månaden. Det finns även ett familjeabonnemang som kostar 15 dollar i månaden.






Läs gärna våra regler!