Dropbox, Google Drive och Microsoft OneDrive blockerade i Turkiet
För att förhindra läckor av hackad epost

Organisationen Turkey Blocks uppger att den turkiska regeringen har blockerat molntjänsterna Dropbox, Google Drive och Microsoft OneDrive samt kodar-tjänsten GitHub.
Detta tros man ha gjort för att förhindra spridningen av ett stort antal email som tillhör landets energiminister Berat Albayrak som även är presidenten Erdogans svärson. Det handlar om 17GB epost som består av sammanlagt 57.623 mail från år 2000 och framåt. En hackargrupp som kallar sig för RedHack har tagit på sig ansvaret för stölden av eposten.
De läckta emailen ska ha spridits via diverse molntjänster och genom att blockera dessa tror man att man ska kunna förhindra spridningen av mailen. Något som man givetvis inte kommer att lyckas med. Enligt Daily Dot så innehåller en del av mailen uppgifter som kan komma att skada förtroendet för Albayrak men även för president Erdogan och flera andra turkiska topp-politiker.
Facebook, Twitter och YouTube blockerades i Turkiet under kuppförsöket
Turkiet drabbades av ännu en militärkupp igår

Turkiet stänger ner massa medier
Nyhetsbyråer, TV-kanaler och dagstidningar

Turkisk domstol begär att Facebook stänger ner i landet
Efter bombdådet i Ankara igår
