Senaste

Google skrotar Chrome-appar för Mac och Windows

Intresset verkar ha varit litet

Förra året meddelade Google att man skulle sluta stödja fristående Chrome-appar som man kunde installera på datorn och köra utan webbläsaren. Nu verkar en första fas av detta har inlett då det inte längre är möjligt att komma in på Chrome Web Stores sektion för fristående Chrome-appar om man kör macOS eller Windows.

Kör man Chrome OS kommer det givetvis fortsatt att gå att komma åt och installera fristående chrome-appar då det är det apparna ursprungligen var tänkta att göra. För macOS- och Windows-användare som idag kör fristående chrome-appar kommer den möjligheten att upphöra någon gång i början av nästa år.

För apptillverkare som fortsatt vill erbjuda någorlunda fristående appar via Chrome så rekommenderar Google att man gör så kallade "Progressive Web Apps" (PWA). Det är en slags hybridteknik där man kan köra app-funktionalitet på traditionella webbsidor.

Det kommer fortsatt att gå att installera webbläsar-tillägg (extensions) och teman från Chrome Web Store för alla som kör Chrome.

Webb, Google, chrome, appar, chrome os, hejdå, chrome web store

Läs gärna våra regler!