Senaste

Kanada anser att bredband är nödvändigt för livskvaliteten

Heja Kanada

Foto: Wille Wilhelmsson

Kanadensiska myndigheter har bestämt att alla invånare i landet ska ha tillgång till vettigt bredband. Målet är att det minsta folk ska ha är ett bredband som har 50 Mbps ned och 10 Mbps upp. Förutom det så anser den kanadensiska myndigheten för radio- och telekommunikation (CRTC) att alla bredbandsanvändare ska ha abonnemang med oändlig data.

Merparten av de stora städerna i Kanada når redan dessa hastighetsmål men på andra, mer lantliga, ställen runtom i landet är det sämre. Därav satsar myndigheten nu ytterligare 750 miljoner dollar för att finansiera bredbandsutbyggnaden i områden som har sämre internet. CRTC hoppas att 90 procent av alla kanadensare vid 2021 ska ha tillgång till dessa nya minimumhastigheter.

CRTC menar att tillgång till vettigt bredband är en nödvändig livskvalitet för kanadensarna och att det kommer stärka dem som invånare, skapare samt konsumenter.

Webb, Övrigt, Bredband, Kanada, CRTC

Läs gärna våra regler!