Legitima tillägg till Chrome säljs och börjar spamma annonser
Håll koll om tilläggen vill ha fler rättigheter

Tillägg till Googles webbläsare Chrome, så kallade "extensions", kan oftast vara nyttiga. Nu rapporterar dock flera källor att dessa tillägg ibland kan implementera ändringar efter användarna har installerat dem och istället börja spamma användare med annonser, så kallat adware.
Det finns uppgifter som tyder på att företag köper upp extensions som redan släppts i Chrome Web Store och sedan kodar om dessa till att börja fungera som adware. Naked Security tar bland annat upp att tillägget Particle (tidigare YouTube Plus), ett tillägg som gjorde att man kunde förändra gränssnittet på YouTube, sålts till ett företag som omgående gjorde om tillägget till adware.
Samma dag som skaparen av Particle uppgav att han sålt vidare tillägget började Particle begära ytterligare två rättigheter av användarna "read and change data on websites visited" samt "manage apps, extensions, and themes". Ett tillägg som endast ska hantera gränssnittsförändringar på en individuell webbplats behöver givetvis inte dessa rättigheter.
Tack och lov så kanske de flesta börjar ana ugglor i mossen när webbläsar-tillägg börjar begära fler rättigheter och då avinstallerar dessa. Jag antar att även Google har vissa kontroller som gör att sådant hör ofog försvinner förhållandevis snabbt från Chrome Web Store.









Läs gärna våra regler!