Microsoft släpper lös boten Project Murphy
Kommer förhoppningsvis inte bli rasist

Tidigare i år släppte Microsoft lös boten Tay på sociala medier och det tog inte lång tid innan det hela ballade ur och Tay blev rasist, vilket ledde till att Microsoft avaktiverade boten. Nu har mjukvarujätten släppt ytterligare en bot vid namn Murphy som du kan chatta med för att få fina bilder.
Med Tay kunde du faktiskt föra en relativt avancerad konversation, men Murphy kan endast leverera bilder och svarar endast på "what if..."-frågor. Så om du undrar hur USA:s president skulle se ut om han var en trollkarl, så är det bara att fråga Murphy.
För att komma till Murphy behöver ni bara klicka på länken här nere till vänster och du kan chatta med boten via Facebook Messenger, Skype och Telegram.
