Senaste

Nooks är en ny typ av bostadsmäklare

För de som kanske vill sälja

Nooks är en ny typ av bostadsmäklare i Stockholm som kommer att dra igång inom kort och tanken med tjänsten är att bostadsägare ska kunna lägga upp sina bostäder till försäljning hos Nooks om man kanske vill sälja sin bostad.

Tanken är att Nooks ska lista objekt som kanske inte finns med i söndagsbilagan eller måste säljas omgående för att ge både köpare och säljare lite längre tid på sig att genomföra köpet och inte stressa igenom något. Philip Marthinsen, medgrundare till Nooks, säger i ett pressmeddelande:
"Vi tröttnade på att alla pratade om hur orimlig situationen på Stockholms bostadsmarknad är, men att ingen tycktes vilja göra något åt det. Vi har vant oss vid löjliga lockpriser, långa köer i trapphus och att lägenheter blir borttagna innan visning. Något är grundläggande fel i att tvingas göra sitt livs affär baserat på 15 minuter i en överfull lägenhet. Med Nooks hoppas vi kunna bidra med ett nytt perspektiv på bostadssituationen."
Nooks kommer att lanseras i början av nästa år men känner man att man redan nu har ett objekt som skulle passa på tjänsten så kan man lägga in en anmälning om detta på länken nedan.

Webb, Tjänster, bostäder, mäklare, nooks, budgivning

Läs gärna våra regler!