Senaste

Sju gripna i Iran för Happy-video

(Not so) Happy in Teheran

Nyhetsbyrån Bloomberg rapporterar att sju iranier har gripits efter att ha postat en video på YouTube där de ses dansa till Pharell Williams låt "Happy".

Videon postades på YouTube förra månaden och blev snabbt viral. Den är numera nedplockad från tuben men givetvis har den redan laddats upp av andra, en av dessa kan ni se ovan. Bloomberg skriver även att de sju ska ha framträtt i en statlig iransk tv-kanal och erkänt att de blivit lurade att medverka i videon.

YouTube, Twitter och Facebook är i teorin bannlysta i Iran men det är inget som förhindrar att de lite mer bemedlade iranierna kan använda dessa tjänster ändå. Det blir lite extra ironiskt då både Ali Khamenei, Irans högste andlige ledare, samt landets utrikesminister Mohammad Javad har egna konton på Twitter som de använder flitigt för att sprida sin propaganda. Exakt vad de sju riskerar för straff om de skulle bli dömda framgår inte.

Uppdaterat
Den amerikanska musiktidningen NME [länk] uppger att åtminstone några av de sju nu släppts efter att ha betalt en större borgenssumma. Regissören/filmaren av videon ska dock fortsatt sitta i fångenskap. Det är oklart om de sju kommer att att åtalas senare. Även Pharrell Williams själv har uttalat sig om det hela och han säger:
"It is beyond sad that these kids were arrested for trying to spread happiness."

Webb, YouTube, iran, censur, happy, happy in teheran, pharell williams

Läs gärna våra regler!