Senaste

Spotify har inte betalat STIM

Svensk upphovsrättsorganisation och streamingjätten tvistar

Foto: Photo-Mix / Pixabay

STIM (Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå) har skickat ut ett mail till sina cirka 86.000 medlemmar där man skriver att Spotify inte har betalat deras fakturor för sista kvartalet 2016.

STIM:s uppgift är bland annat att fördela intäkter från radiospelningar till de artisterna och låtskrivare som medverkat i musiken som spelas och man sköter även en del av utbetalningarna från Spotify till svenska artister. I ett meddelande som Breakit tagit del av skriver STIM:
"Då Spotify inte har betalat våra utställda fakturor för Q4 2016 kommer ersättningen från Spotify inte att vara med i utbetalningen från Stim den 15 juni. Detta på grund av att vi och Spotify har olika uppfattning om villkoren enligt gällande avtal."
Att det råder olika uppfattningar om villkoren i avtalet verkar Spotify hålla med om och i en kommentar till Breakit säger Spotify:
"Vi erbjöd Stim att betala ut det fulla beloppet som kan matchats ihop med rättighetshavare, men Stim valde att avstå betalningen. Den utestående summan relaterar till verk som inte matchas med rättighetshavare."

Webb, Spotify, spotify, tvist, juridik, stim, ekonomi

Läs gärna våra regler!