Senaste

Tjejer kodar - sommarkurs för att få fler tjejer att börja programmera

Ska lära sig grunderna i webbprogrammering

"Tjejer kodar" är ett initiativ från två stycken tjejer som är verksamma inom IT-industrin men själv inte har någon erfarenhet av att koda eller programmera och därför har man nu dragit ihop kodcampet "Tjejer kodar".

Tanken är att 20 stycken svenska tjejer under sommaren ska åka ner till Spanien och där lära sig grunderna i HTML/CSS, webbappar samt databaser. Kursen är dock inte avsedd för dem som är helt nybörjare på området utan man förutsätter att deltagarna jobbar "inom eller nära" teknikindustrin idag.

De 20 biljetterna till det första "Tjejer kodar" sålde slut på en timma men arrangörerna hälsar att de nu fått blodad tand och dragit igång ett företag som ska erbjuda fler kodkurser för kvinnor i framtiden. Håll utkik på hemsidan nedan om intresse finnes.

Webb, Övrigt, tjejer kodar, programmering, utbildning, kurs

Läs gärna våra regler!