Senaste

Twitter bjöds inte in till Donald Trumps tech-möte

På grund av ett emoji-bråk?

Igår träffade USA:s blivande president Donald Trump företrädare för en lång rad av USA:s största teknikföretag men av någon anledning så var inte Twitter, en tjänst som Trump använder sig av mycket för att förmedla sina budskap, inbjudna till "toppmötet".

Enligt Trumps stab så berodde detta på att bordet företagen och Trump skulle mötas vid inte var tillräckligt stort. Med ett marknadsvärde på 13,85 miljarder dollar var Twitter helt enkelt för små för att bjudas in till mötet. Det företag som hade lägst marknadsvärde av de inbjudna företagen var Tesla som värderas till 31,92 miljarder dollar. Detta var den officiella förklaringen men nyhetsbyrån Reuters har fått ta del av ett rykte som säger att Trump ville hämnas på Twitter och därför bjöds inte företaget in.

Anledningen till denna hämnd sägs bero på att Twitter inte ville implementera en sponsrad emoji som Trump ville använda i sin twitter-kampanj #crookedhillary. Emojin i fråga illustreras på bilden nedan och föreställer en påse pengar som har fått vingar. Att inte Twitter ville köra denna emojin säger källor inom Twitter berodde på att företaget var rädda för att stöta sig sig med Hillary Clinton som vid den tidpunkten såg ut att bli USA:s nästa president.

Webb, Twitter, twitter, donald trump, emoji, sandlåda

Läs gärna våra regler!