Senaste

Wikipedia anser att apa äger upphovsrätt till selfie

Vägrar att plocka bort bilden från tjänsten

Igår skrev vi lite om att Wikipedia hade släppt sin första insynsrapport gällande förfrågningar om att ta bort material från sajten. Under två år mottog Wikipedia 304 krav på att material som skulle tas bort men i inget fall tog Wikipedia bort eller ändrade artiklar på grund av detta.

Ett av kraven kom från en fotograf som under en resa i Indonesien råkat låta en apa komma åt kameran och den tog då några selfies på sig själv. Då fotografen senare upptäckte att en av dessa bilder fanns på Wikipedia bad han Wikipedia att ta bort den då han ansåg att han hade upphovsrätt till bilden.

Det tyckte dock inte Wikipedia som ansåg att det var apan som hade tagit bilden och därmed var upphovsapan till bilden. Exakt vem, om någon, som äger upphovsrätten till en sådan här bild är antagligen svårt att avgöra men mig veterligen kan inte djur äga upphovsrätten till något rent juridiskt sett.

Uppdaterat
Fotografen i fråga, den brittiske naturfotografen David Slater, ger sin synvinkel på den pågående tvisten med Wikipedia här.

Webb, Övrigt, wikipedia, upphovsrätt, apor, fotografering, djurfeber, selfie

Läs gärna våra regler!