Danska priser klara för Hyundai Inster
Kanske hamnar under 300.000 kronor?
En av de intressantaste bilarna i år är nog Hyundai Inster. Den är liten på utsidan, men stor och smart på insidan. Förhoppningsvis kommer den också att bli billig. Den billigaste elbilen i Sverige just nu är Citroën ë-C3 som kostar 299.900 kronor, men då ingår inte mycket. I den billigaste varianten får man veva upp rutorna själv där bak och en skärm kan man glömma, istället får man en plastig mobilhållare. Vill man ha skärm och andra saker som vi är vana vid idag kostar Cittran från 344.900 kronor.
Inster verkar bli lite mer välutrustad från start, en skärm kommer till exempel att följa med i alla varianter. Några svenska priser finns inte ännu, men nu finns det danska priser. Att bara räkna om dessa med dagens kronkurs känns inte rimligt, så vi har räknat på samma skillnad som det är för en Tesla Model 3 i Sverige och Danmark.
Om Hyundai använder samma kalkyl så kommer basversionen att kosta runt 290.000 kronor. Då får man det lilla batteriet på 42 kWh och en motor på 97 hästar. Vill man ha advanced-paketet med lite mer utrustning får man betala runt 315.000 kronor.
För versionen med det större batteriet på 49 kWh och en elmotor på 115 hästar får man betala drygt 310.000 kronor. Med advanced-paketet kostar den 335.000 kronor.
Jämför Hyundai Inster med Citroën ë-C3
Svenska priser brukar man alltid bli lite besviken på, så räkna med några kronor till.










Läs gärna våra regler!