Finalisterna till årets bil i världen utsedda
Mazda, Mercedes och Ford
Årets bil blev ju Fiat 500 men de finns så klart andra liknande tävlingar/omröstningar. En av dem är World Car of the Year som nu har utsett de tre finalisterna - Mazda2, Ford Mondeo och Mercedes C-klass.Reglerna är enkla, för att få vara med måste måste bilen tillverkas (så klart) och säljas på minst två kontinenter. 47 journalister från 24 länder röstar.Förutom huvudkategorin så finns det tre underkategorier: World Performance Car award, World Green Car award och World Car Design of the Year award.I den sistnämnda kategorin tävlar faktiskt en svensk - Volvo C30 - mot Mazda2 och Audi R8. I sportbilskategorin är det tyskarna som gör upp om striden, där står det mellan Audi R8, Audi S5 och BMW M3. Dubbelt Audi alltså! Men BMW har en finalist i miljöbilskategorin med BMW 118d som tävlar mot SmartForTwo cdi och Volkswagen Passat 1.9 TDI.Den 20:e mars på slutet av New York-mässan får vi reda på vem som vinner.
Bil,
Nyheter
37.0°
0Roger Åberg
ons. 27 feb 2008, 22:24
6 kommentarer till artikeln
Du måste ju skämta med ditt Audi-älskande. Försök vara lite mer nyanserad framöver och skippa Audi i varannat inlägg.
av ML1, onsdag 27 februari 2008 kl 22:50
Alltså, utropstecknet symboliserar att jag tycker att det är imponerande att få med två modeller av tre. Inte att jag tjoar och tjimmar över det. Jag tycker nog att det är lite konstigt faktiskt.
av Roger Åberg, onsdag 27 februari 2008 kl 23:09
C30! Nyskapande.
av Teddy C, torsdag 28 februari 2008 kl 14:47
Fint att det är 3 fula bilar som slåss om designpriset.
av LucasKrown, torsdag 28 februari 2008 kl 16:27
LucasKrown: Du tog orden ur munnen på mig
av snaku, torsdag 28 februari 2008 kl 18:21
Ja, att C30 är med är ett riktigt skämt.
Ang. Audi-fanatismen är det väl snarare så att man tröttnar på att läsa om Audi i varje inlägg. Ganska jättemycket tröttnar.
av ML1, torsdag 28 februari 2008 kl 23:54
Kommentera artikeln
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid.
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid.
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration