Frankfurt-salongen flyttar från Frankfurt
Nästa år blir det istället Berlin, Hamburg eller München
Försök igen

Det som vi bilintresserade till vardags kallar för Frankfurt-salongen kommer att flytta från Frankfurt. Egentligen heter salongen Internationale Automobil-Ausstellung (IAA) och hade premiär 1897 i Berlin, men flyttade efter kriget till Frankfurt. När den var som populärast hade den 800.000 besökare men förra året kom bara 560.000 och tittade på bilar.
Nu slåss tre andra städer om att få anordna salongen och med på listan är Berlin, Hamburg och München. Salongen hålls vartannat år och växlar med den i Paris, så i år blir det Paris-salong som vanligt. Vilken stad det blir i 2021 återstår alltså att se.
Intresset för de stora bilsalongerna minskar både från biltillverkarna och besökarna. Tillverkarna behöver lägga stora pengar för att vara med på salongerna vilket gör att många börjar vara betydligt mer selektiva med vilka de är med på. Volvo är en av tillverkarna som har skiftat fokus, nya tillverkare som Tesla är sällan med alls och andra typer av mässor som teknikmässan CES blir intressantare.