Gamla- och nya Saabar till salu
Varför inte slå till på en Aero X Concept?

Nu kan du slå till på en riktig klassiker, eller varför inte ett framtidskoncept som Aero X? Fram till och med fredag så kan vem som helst köpa någon av de 100 stycken Saabarna som står i museet i Trollhättan.
I samlingen finns förutom en del koncept lite förseriebilar och annat som inte startar eller får köras på väg. Sen finns även James Bond-bilen 900 Turbo "Silver Beast" från 1981 som figurerade i tre stycken böcker. Den har skottsäkra däck och glas och prylar som infraröd kikare. Tyvärr var bilen aldrig med på duken utan fick nöja sig med att vara ett bygge baserat på pappersupplagan.
Själv är jag sugen på Aero X:en. Tänk att riva ut Opel-motorn och stoppa ner någon skön V8:a och sedan bygga om den för att få köras på väg? Det borde väl gå? Garanterat ingen annan som har något liknande.
Hur det nu ska gå för museet får vi se.