Senaste

Jiyue 07 är Volvos snygga syskon

Geely släpper nytt med Baidu

Geely släpper typ ett nytt varumärke i halvåret och det känns tyvärr som att Volvo och Polestar hamnar på efterkälken. Nu under hösten visade Geely upp det nya varumärket Jiyue och bilen Jiyue 01 och nu kommer bil nummer två, Jiyue 07. Märket gör man tillsammans med den kinesiska internetjätten Baidu. Geely står för hårdvaran och Baidu står för mjukvaran.

Bilen bygger på SEA-plattformen, som bland annat Polestar 4 också byggs på. Grundmodellen levererar 200 kW, drivning på två hjul och ett LFP-batteri på 71,4 kWh. Toppmodellen ger istället 400 kW, drivning på fyra hjul och ett NMC-batteri på 100 kWh.

Bilen ska i storlek vara som en Model 3. Om den kommer hit är mycket oklart, Baidu har ju noll närvaro här i Europa så fördelarna med deras mjukvara är knappast stora här.

Bil, Geely, Volvo, Polestar, Jiyue, Baidu

Läs gärna våra regler!