Så här ser Volvo EX60 ut bakifrån
Du kommer att kunna prata med den nya modellen
Volvo har länge använt Googles tjänster i sina bilar och kommande EX60 är inget undantag. Nu berättar Volvo att den nya bilen kommer att få Gemini, vilket gör att snacket i bilen går från att berätta vitsar till lite mer avancerade samtal.
Volvos bas i systemet kallar man för HuginCore, det är första gången som Volvo namnger kärnsystemet i sina bilar. Systemet är en mix av egen teknik och teknik från Google, Nvidia och Qualcomm. Närmare bestämt NVIDIA DRIVE AGX Orin och Snapdragon Cockpit Platform. Volvo säger att systemet kan utföra 250 biljoner operationer per sekund.

På det finns som sagt Google och deras AI Gemini. Volvo säger att systemet ska vara "mycket personaliserat" och "djupt integrerat med bilen". Systemet ska komma ihåg vad man pratat om. Man ska, om man kör Google, till exempel kunna hitta en hotellbokning i mejlen eller fråga om grejen man ska köpa på Ikea får plats i bagageutrymmet.
På bilden ovan får vi se rumpan på bilen, vad tycker ni? Personligen är jag bara bitter, förbannad och frustrerad över att Volvo lagt ner så mycket pengar på den här modellen och inte kan gömma torkaren under spoilern utan måste ha en stor, ful, svart blob på bakrutan. Skärpning.





Läs gärna våra regler!