Vi har kört Lexus wannabelyxlimpa ES
Lexus ES gör sin entré i Europa
Är du förvirrad över Lexus bokstavskombinationer? Det är jag. Vilka modeller som finns och säljs här är verkligen inte något jag kan bli väckt mitt i natten och rabbla. Men nu är det i alla fall så att ES börjar säljas i Sverige. Den ersätter GS som slutar säljas i Sverige och Europa, men LS finns kvar. Blev du klokare? Trodde väl inte det jag.
ES är den billigaste i gänget. Framhjulsdriven, sparsamma motorer. GS kostade runt 200.000 mer när den såldes här, är bakhjulsdriven och har fetare motorer. Lexus verkar nu alltså tro att Europa behöver en volymbil och att det då är onödigt att ha både ES och GS. Och de har de väl rätt i. LS däremot stannar, med det är en riktig lyxlimpa för den riktiga direktören.
ES är alltså volym. Man har genom åren, den presenterades 1989, sålt 2,3 miljoner ES-bilar vilket är näst mest i Lexusfamiljen. Nu är man alltså inne på version sju och vill få lite volym även i Europa. Frågan är så klart om man kommer att lyckas. När vi frågade på Instagram var ni inte speciellt imponerade, endast 42 procent tyckte att den var läcker.
Men jag då, vad tycker jag? Jag vet inte riktigt. Lexus ES är lång, har ett ashärligt baksäte (mer om det senare) och känns lite som en lyxlimpa. Samtidigt försöker den vara lite sportig med en stor Power-knapp och två väldigt tydliga vred för körstil och för att stänga av antisladdsystemet. Man är lång och slank, men samtidigt har man slängt på en spoiler där bak. Det är lite som att man inte kan bestämma sig.
Och jag både gillar och ogillar detta. Eftersom 300h är en hybridfyra på 218 hästkrafter och inte ett as med V8 så kommer den aldrig nå upp till sportigheten, men det gör väl inte att den får ha lite sportfeeling? Det är väl inte brottsligt?
Med det sagt, det är inte så kul att köra den här. Den är stabil och har saker man kan förvänta sig i den här klassen när det kommer till säkerhet och komfortfunktioner. Men när jag trycker plattan i mattan händer verkligen ingenting. Sportläget borde snarare heta ”inte helt död”-läget. De där hästkrafterna tar den tunga bilen till 100 km/h på 8,9 sekunder. Men jag tror inte riktigt att målgruppen bryr sig, det är härligare med bekvämt än sportigt. Tror jag.
Att Toyota och Lexus är, förlåt, dumma i huvudet och inte gör en pluginhybrid straffar sig lite extra på 300h som verkligen skulle ha behövt den där extra knuffen som elen kan ge till en mindre motor.
Jag låter min co-driver Robin ta över ratten och sätter mig i baksätet istället. Nu snackar vi! Här är det gott och väl tio centimeter mellan mina knän och framsätena. Faktum är att ES har en millimeter(!) mindre benutrymme än vad LS har. Imponerande! Man sitter skönt och härligt och sitter man på högersidan kan man verkligen leka direktör. Passagerarsätet går nämligen att fälla och skjuta fram rejält, och det går att styra från baksätet. Värme finns i rumpan och det går att luta baksätet 8 grader för lite mer bekväm position. Jämfört med LS är det kanske sparsamt här bak, men klarar man sig utan massage är det här en riktigt härligt direktörsbil.
Faktum är att jag tror inte att många någonsin kommer att bli runtskjutsade i något härligare om man inte har råd med egen chaufför och en Rolls.
Vill man inte samtala när man åker är det bara att sätta på stereon. Ljudsystemet är signerat Mark Levinson och levererar 1800W och det låter riktigt, riktigt bra. En stor sub i bakluckan gör sitt till. På tal om bakluckan, batteriet till hybridfunktionen är numera placerad under baksätet så att det inte ska ta upp någon plats i bakluckan.
Om man tycker att Lexus stil är härlig och man vill slå till finns det två lite roligare versioner att välja mellan. Lyxversionen är den med fläskigare grillen och F Sport-versionen är den med en gnutta mer normal grill. Men som sagt tycker jag att det här inte är någon sportbil någonstans så att ha en sportversion är bara dumt. Med F Sport-versionen får man hur som helst adaptiva dämpare.
Jag älskar verkligen inte den här bilen, men det är något med den. Jag vill älska den. Frågan är så klart om man hade valt denna istället för en BMW eller Audi. Letar man efter något bekvämt och som inte är som alla andra, varför inte?
Lexus ES 300h kostar från 417.800 kronor med Comfort-paketet. Executive-versionen kostar 487.900 kronor, F Sport kostar 498.000 kronor, F Sport S kostar 537.600 kronor och Luxury 585.700 kronor.
Försök igen














































































