Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
En liten uppdatering om vad som händer... Och vad som inte fungerar Prestandan är just nu stabilt osäker. På måndagUppdatering
Här är det som är fixat efter lansering:
- Bakgrunden är inte fixerad längre vilket borde fixa den seghet som en del rapporterat om. Kommentera gärna om det gjort någon skillnad!
- Nickname är gemenversala igen
- Startsidan har också den enkla listningen
- Avatarer kan vara högre än 67 pixlar bland kommentarerna
- Toning i bakgrunden borttagen
- Länkar har fått annorlunda utseende
Saker som står på listan:
- Har man valt basic-versionen (eller iPhone) ska den vara default när man kommer tillbaka.
- Menyrad som följer med ner när man scrollar (denna togs bort tillfälligt för att den slöade ner sidan, vi är en lösning på spåren)
- osv, fyll gärna på med saker som ni tycker behövs fixas!
- Bildspel som inte laddar om sidan (för medlemmar, lösning testas)
Bra artikel om hur vi misslyckades med lanseringen:
pollax.se/wrote_it/?p=72/
Här kan ni komma med tips för saker som vi ska fixa:
feber.uservoice.com
Lansering är alltid spännande saker, speciellt när man jobbat med något länge. Den här gången blev det för spännande eftersom allt brakade ihop. Vi har jagat bort de allra flesta buggarna men av någon outgrundlig anledning så dör siten med jämna mellanrum vilket är mycket irriterande. På måndag kommer vi att uppgradera servrarna vilket förhoppningsvis tar bort problemet för alltid.Framförallt är det irriterande eftersom er första upplevelse av nya Feber blev extremt dålig. Det var oerhört segt, kommentarer syntes inte (fixat nu), tummar var vi tvungna att stänga av och foten på sidan är fortfarande halv.På grund av allt strul har jag och Wille inte hunnit med att arbeta så mycket med innehållet som vi önskat. Det är först då vi kommer ikapp och kan stödja våra redaktörer som nya Feber kan bli så där riktigt bra.Det här gör att ni inte kunnat få en hel bild av vad nya Feber innebär vilket är riktigt tråkigt. Reaktionerna från er än så länge skulle man kunna dela in i tre grupper, ni som gillar det, ni som tycker att det är snyggt mer rörigt och ni som hatar det. Vi älskar så klart det vi har gjort, men inser också att kritiken om att det är rörigt är befogad. När vi fått siten att rulla som den ska och fixat ett antal småsaker (tack för alla förslag och idéer, många bra och enkelt genomförbara synpunkter!) så är detta vår absolut högsta prioritet förutom att ge er oerhört bra material.
Feber, Allmänt
37.1° 0 Roger Åberg Roger Åberg
sön. 21 dec 2008, 01:48
95 kommentarer till artikeln
en annan Martin
Det enda jag kan säga att jag saknar är en menyrad som följer med när man scrollar ner... Annars är jag i stort sett nöjd, och det jag inte är helt nöjd med är ändå bättre än förut...
av en annan Martin, söndag 21 december 2008 kl 09:20
Vinterhund
Det kanske inte är rätt text att kommentera men..., när presenteras vinnarna av Vintergarderob-tävlingen egentligen?
av Vinterhund, söndag 21 december 2008 kl 09:34
JohanJesus
Startsidan behöver ha samma visningsvyer som alla de andra feber-sidorna. Helt omöjligt att få en vettig överblick utan rubriker.
av JohanJesus, söndag 21 december 2008 kl 09:37
Gnibbles
Menyraden brukar fungera i Firefox men aldrig i IE.

Svart text på nästan svart bakgrund fungerar inte så bra heller plus att jag måste hålla med Johanjesus. Allt är huller om buller och man kan inte få en bra överblick alls. Modefeber är en jungel av menyer och klickbara länkar och text allt om vartannat.
av Gnibbles, söndag 21 december 2008 kl 10:12
Omi
Jag vill först säga tack för arbetet ni lägger ner och sedan önska lite mer ordning så man inte känner sig påhoppad av alla bilder osv..
god jul!
av Omi, söndag 21 december 2008 kl 10:27
JesperA
Vore nice med en bakom kulisserna inslag på serverinstallation, vad är det för hårdvara osv? ;)
av JesperA, söndag 21 december 2008 kl 10:31
Kamelbulle
Jag gillar sidan! riktigt snygg, men som vanligt när en sida gör en uppdatering känns det virrigt till en början, alltid så. Så en sådan kritik känns rätt obefogad, så att säga.
av Kamelbulle, söndag 21 december 2008 kl 13:37
syntax.error.83
Jag har ingen koll på någonting på framsidan jag måste gå in på en specifik kategori för att se på nästa kaos.

Jag får inge flyt. Översikten i varjekategori kan ibland kantas med, läs även denna artikel osv. vilket gör att man inte vet vart man är.

jag kan knappt läsa nyheter här, stor bild, liten text = besvikelse. Man har ju ändå hoppas på att de texter med storbild innehåller mer än 2 rader och en länk.
av syntax.error.83, söndag 21 december 2008 kl 14:14
Gurkpinnen
Är det någon som vet om man tävlingen där man kan vinna en tv om man skall kasta om bokstäverna eller om man skall ta dem som de kommer?
Och till vilken adress skall man skicka sitt bidrag?
Jag har nämligen kommit på något riktigt bra och vill inte att mitt bidrag bara skall försvinna för att jag gör fel.

Kan någon svara mig?
av Gurkpinnen, söndag 21 december 2008 kl 15:03
Kamelbulle
syntax.error.83

lol? Konstigt om nyheterna är korta under uppdateringen.

Testa läs allt som skrivs innan du kommer med dumma åsikter

"På grund av allt strul har jag och Wille inte hunnit med att arbeta så mycket med innehållet som vi önskat. Det är först då vi kommer ikapp och kan stödja våra redaktörer som nya Feber kan bli så där riktigt bra. "
av Kamelbulle, söndag 21 december 2008 kl 15:40
syntax.error.83
@ Kamelbulle
vet inte om du sitter i links och surfar men vissa andra dödliga sitter i vanliga webbläsare som kan visa bilder!
Anser du inte att feber har fått överdimensionerade bilder förhållande till texten. Så borde du skaffa en vanlig webbläsare eller ett par glasögon.

Ex 1: foto.feber.se
Ex 2: foto.feber.se
Ex 3: foto.feber.se
STORT Ex 4: foto.feber.se
Ex 5: hem.feber.se
Ex 6: hem.feber.se

Ex 1 på mitt andra påstende.
Läs också
Ljud och bild till MSN snar
Läs också
iPodfodral med inbyggt anteckningsblock
Läs också
Jobs var inte med på första Macworld heller "

är typ de 3 översta artiklarna på macfeber.

Jag bara gav en åsikt om vad jag ansåg om deras nya layout.

Sen en sista sak, i och med att det inte längre är thumbnails utan stora gigantiska bilder och lite text, så blir det jävligt mycket scrolla för att hitta en artikel. Ni arbetar verkligen på höjden på ett väldigt drygtsätt. förut kunde jag få en överblick på alla artiklar och kunde själv välja det jag vela läsa. Nu får jag en hybrid blanding av minimerade läs mer här länkar blandat me d stora gigantiska bilder som gör att jag har ingen aning om hur långt ner jag ska scrolla för att en artikel som jag såg för någon dag sedan.
av syntax.error.83, söndag 21 december 2008 kl 23:24
David M
vanligtvis är jag för form före funktion, men det här känns som en massaker. startsidan är ett under av läsarfientlighet.
av David M, måndag 22 december 2008 kl 02:13
Kamelbulle
syntax.error.83

okej.

Jag tycker att det är jobbigt vart man skriver kommentaren, "jobbigt" att scrolla upp för att skriva kommentaren.
av Kamelbulle, måndag 22 december 2008 kl 02:36
ärick
Hatar start sidan, den var bättre för. Nu ser man ju inte vad som kommer upp nytt.
av ärick, måndag 22 december 2008 kl 03:03
Slowmove
@syntax.error.83#11: Försökt med att välja "basic"? Överlägset bättre design än normalen.
av Slowmove, måndag 22 december 2008 kl 06:23
honto
Roger:
Ni gör ett bra jobb. Dessutom vore det märkligt om ni satte allt på stört. Visst är det svårt att orientera sig men det är det alltid på nya ställen. Det ger sig med tiden.
Vidare tycker jag det är mycket bättre att köra igång den nya sidan än att sitta och finslipa i all evighet.

...kanske lite större text och så skulle allt bli ÄNNU bättre...
av honto, måndag 22 december 2008 kl 08:00
/haz
Men herregud! Svart text på svart bakgrund???!!!
Det fungerar inte!
Ge mig en begriplig sida. Det var ju därför jag gick hit förut. Nu går det ju inte att läsa längre.
/haz
av /haz, måndag 22 december 2008 kl 08:17
Pierre
gillar absolut inte det nya. såpass så att jag bara varit inne här 3 gånger sen uppdateringen till skillnad från 1-2 gånger i timmen tidigare
av Pierre, måndag 22 december 2008 kl 13:48
J-Sir
Ser verkligen sjukt rörigt ut. Gör om och gör rätt, alternativt gå tillbaka till förra versionen. Varför bytte ni innan det var klart...?
av J-Sir, måndag 22 december 2008 kl 15:07
whatever
Noteras bör ang. upplösningsproblematiken är att man inte ser annat än sidhuvudet och bilden i många fall då man kör med en upplösning på 1440x900 och det om något är väl designmässigt självmord när det man försöker förmedla information och inte sälja en snygg design.

Snyggt, jovisst.
Funktionellt, helvete heller.
av whatever, måndag 22 december 2008 kl 16:36
kkimpa
Måste tyvärr också såga den nya formen. Tycker att funktion har förbisetts gravt. En felanalys av användaren för att vara rakt på sak.

Det känns som att formen får innehållet att blekna även om jag förstår att tanken är den motsatta. De stora bilderna skapar sämre översikt och flytet blir inte naturligt. Hela sidan känns överhuvudtaget felbalanserad.

Gör om, gör rätt och förstå att folk är här för att läsa. Lägg energin på att höja kvaliteten på innehållet istället.
av kkimpa, måndag 22 december 2008 kl 17:04
Kamelbulle
whatever vad menar du? jag har storlek 1440 x 900, ser inte så farligt ut, eller vad menar du?
av Kamelbulle, måndag 22 december 2008 kl 17:52
Ryuujin
Hur snyggt och tekniskt fulländat ni än lyckas göra sidorna, så återstår FORTFARANDE att lära era skribenter ordentlig svenska! Förr mådde jag illa minst en gång om dagen när jag surfade runt på feber-sidorna. Nu slipper jag det eftersom de knappt funkar. Men som sagt, när ni fått ordning på design och teknik så måste ni, SNÄLLA, få ordning på svenskan!
av Ryuujin, måndag 22 december 2008 kl 22:12
psx
Heta tips är att ta bort --%> längst ner på sidan samt att ta bort background-image på bodyn. Background-imagen gör sidan otroligt seg i firefox. Ifall ni tänkte behålla background-image så kan man ju alltid fixa det med stylish men det känns lite beigt. God kväll!
av psx, måndag 22 december 2008 kl 22:56
whatever
@Kamelbulle#22:

Det beror ju en del på vilken sida man är inne på. Det har ju varit en del skräckexempel på bilder vars höjd närmat sig 600px i höjd.

Sedan har vi annonser och allt annat krafs som gör att man kanske ser 100px av själva artikeln i vissa fall. I vissa fall är det bättre, i värsta fall ser man inget av artikeln.

När en sida som feber vars största grej ändock borde vara informationen och inte flamewarsen i mac&pc-feber så har man bommat totalt när det gäller förmedlingen av den.
av whatever, tisdag 23 december 2008 kl 07:09
honto
Och så här såg det ut för några år sedan...
Rätt så enkelt.
av honto, tisdag 23 december 2008 kl 08:49
rage77
Vad händer? Funkar RSS-flödena överhuvudtaget? Jag får inte upp nånting, helt dött i flera dagar nu trots nya artiklar här på er sida. What is up with that?
av rage77, tisdag 23 december 2008 kl 09:02
MistOfMalice
Tycker det blev riktigt snyggt, och känner mig inte alls förvirrad eller att det är rörigt, däremot hade jag hoppats på en utökning av "områden" i menyn, saknar definitivt en hemmabio del, som visar de senaste inom TV-apparater, ljudsystem, bluerayspelare, dvdspelare, och så.
av MistOfMalice, tisdag 23 december 2008 kl 13:09
Jezper
Min enda kommentar är att jag tycker ni borde ersätta feber.se med en 1 pixel högt streck, det skulle ta bort väldigt mycket av det som får hela siten att se rörig ut.
av Jezper, tisdag 23 december 2008 kl 14:56
Kossan
ni kunde ha sneglat lite mer på sidor som digg och engadget.. finns anledningar till att de blev så populära. all info i överskådligt format utan begränsningar i upplösning osv.

kanske kommer tbx när ni fått enkel-vyn fixad så den lagras som förval. och all väsentlig info visas på den ytan (med bilder, filmer).
av Kossan, tisdag 23 december 2008 kl 23:06
t K
Gillar inte att namnen är ALL CAPS
av t K, onsdag 24 december 2008 kl 06:29
vanti
Sidan fungerar tämligen skräp med IE8.. fix plix
av vanti, torsdag 25 december 2008 kl 18:46
vanti
Måste även hålla med om att det är dåligt att nicken är all caps.. mitt nick stavas INTE med stora bokstäver tack så mycket! =P
av vanti, torsdag 25 december 2008 kl 18:47
oggeman
Hoppas ni ger text på startsidan mer utrymme. Grymt irriterande att inte kunna få en snabb överblick på innehållet genom att läsa rubriker med kort text. Det saknar jag och gör att jag inte längre besöker era sidor oftare. Jag har inte tid eller ork att hålla över varje bildruta för att få information om varje artikel. Dessutom ger inte varje bildruta tillräcklig information för att man ska kunna få en tillräcklig uppfattning om vad artikeln handlar om. Snyggt men otillgängligt. Återkommer numera bara en gång/vecka (istället för minst 1 gång/dag) i förhoppning om att ni ändrat på det jag kommenterat. God fortsättning!
av oggeman, torsdag 25 december 2008 kl 23:52
iTiger
Nya versionen av Feber är katastrofdålig i mina ögon. Jag har knappt besökt sidan sedan ändringen och sker inget radikalt så kommer jag inte tillbaka heller.

God Fortsättning!
av iTiger, fredag 26 december 2008 kl 09:09
NoZ
Jag vet inte om någon redan sagt det, men macfeber-gadgeten till iGoogle fungerar inte längre... :(
av NoZ, lördag 27 december 2008 kl 16:15
riseabove
är det bara för mig som feber nuförtiden ser för jävligt ut ?

hel o hållet förstört sedan innan. o långsamt går det dessutom.
av riseabove, söndag 28 december 2008 kl 07:19
Pirre
inte bra längre, segt i alla webläsare och rörigt
av Pirre, söndag 28 december 2008 kl 09:33
Quickzor
Gadgettarna på iGoogle har slutat fungera, trodde inte prylfeber, spelfeber eller pcfeber hade uppdaterats på en hel vecka innan jag bestämda mig för att gå kolla själv.
av Quickzor, söndag 28 december 2008 kl 09:46
Leviathan
"If it ain't broke don't fix it" - skulle man kunna säga. Jag tyckte den gamla sidan var mycket bättre, nej jag brukar inte sträva bakåt. Jag kommer att välja andra alternativ istället. Tråkigt, men livet går vidare...
av Leviathan, söndag 28 december 2008 kl 11:18
tome
If it works, don't break it!

Jag förstår inte varför ni måste vända upp o ner på designen flera gånger per år, och inte istället arbeta med små förbättringar oftare. Det känns som att ni uppfinner hjulet själva om och om igen samt arbetar väldigt bristfälligt med testning, när ni får såna här problem som nu. Även tidigare har jag sett mycket skumma buggar, css-fel, osv.

Använd ett stabilt framework till att börja med (symfony för php, django för python, rails för ruby, etc) om ni inte redan gör det, och kanske jobba mer med testdriven utveckling med automatiserade acceptanstester, lasttester, etc.

Just my two cents.
av tome, söndag 28 december 2008 kl 12:04
Henkis
Jag måste tyvärr såga den nya designen också. Rörigt och slött. Jag måste snart blockera sidan tills det ordnar sig, jag går in hit av gammal vana flera gånger per dag och blir irriterad ;)
av Henkis, söndag 28 december 2008 kl 18:12
ReQuaker
Skrev om förbättringar på en annan förut.. "Välkommen till nya feber" eller hur det var, tycks inte hitta det nu.. lmao..

Skönt att namnen är fixade nu iaf =)

67x100px avatarer nästa!
av ReQuaker, måndag 29 december 2008 kl 01:39
Roger Åberg
Nu är jag tillbaka, här ska det fixas saker! Uppdaterar artikeln med saker som fixats och som ska fixas.
av Roger Åberg, måndag 29 december 2008 kl 10:07
Roger Åberg
Gnibbles: Vart är det svart text på svart bakgrund någonstans?

JEZPER: Det blir mer förvirrande då :)

Tome: Det kommer att ta ett tag innan det slår igenom, men även fast det kan se ut som en färg och fjoll-ändring så är nya Feber i mycket en arbetsändring. Mycket detaljer återstår, men ska vi göra något under 2009 så är det att bygga vidare på detta!

REQUAKER: Det ordnar vi pronto
av Roger Åberg, måndag 29 december 2008 kl 10:38
Glass
Håller med många andra som vill ha en menyrad som följer med. Ofta man scrollar ner under en kategori och stannar halvvägs vid senast lästa inlägg. Som ni har det nu måste man scrolla upp hela vägen för att byta kategori.
av Glass, måndag 29 december 2008 kl 11:01
sarutahiko
Herregud. Ingen som läst webdesign hos er eller? Är ju rörigare än hemma hos en familj hyenor som haft firmafest. Hoppas även på mer
av sarutahiko, måndag 29 december 2008 kl 13:39
Gnibbles
Var nyss inne på spelfeber och där är varje artikels text svart på denna "svarta" bakgrund. Alltså det antracitgråa längst bakom allt. Man ser knappt vad det står.

Dessutom vore det najs om kommentarrutan kunde hamna under alla kommentarer, blir så mycket trevligare då om man kan skriva in en kommentar direkt istället för att behöva scrolla upp 4 mil. För mycket tingeltangel känns det som på sidorna, less is more som det heter ibland. Sitter på Mozilla Firefox just nu men hemma på gamla hederliga IE6 ser det likadant ut.
av Gnibbles, måndag 29 december 2008 kl 14:29
Nibo
RSS-flöderna med nyheter funkar inte. Har inte fått en nyhet sedan den nya layouten. Snygg ny sida förresten!
av Nibo, måndag 29 december 2008 kl 15:23
panther
Nya Sidan ser ganska tråkig ut i mina ögon, knappt några bilder syns i det omedelbara fönstret man laddar upp. Mest reklam och en del nya 'finesser' som säkert skulle kunna vara bra, men som inte ser snyggt ut nu i alla fall syns. Och snälla ta bort den fula gröngula färgen på vilken sida man är på i menyraden, ta något som går i ton istället. Något åt orange kanske som matchar den röda färgen i flikarna? Den rosa tonen är inte optimal heller ;)
av panther, måndag 29 december 2008 kl 16:35
ReQuaker
Oh yes.. Nu jävlar snackar vi!

Tack =)
av ReQuaker, måndag 29 december 2008 kl 16:43
Maxwell
Tycker att feber är Sveriges bästa site, ni gör ett grymt jobb och visst har det varit lite frustrerande med segheten sista tiden men jag tror att det kommer vara värt det när ni är klara. By the way den nya looken är feeeet!
av Maxwell, måndag 29 december 2008 kl 18:09
Roger Åberg
Mycket konstigt att RSS-flödena inte fungerar. Vilken adress till flödet har ni? Denna?
feeds.feedburner.com
av Roger Åberg, måndag 29 december 2008 kl 18:12
Roger Åberg
@NoZ#38: Macfeber-gadgeten funkar för mig. Är den fortfarande kaputt för dig?
av Roger Åberg, måndag 29 december 2008 kl 18:16
Spicey
Funkar fortfarande inte här. Sidorna laddas inte. Tar minuter per sida.
av Spicey, tisdag 30 december 2008 kl 00:02
Robby
Fanns det någon vettig anledning till varför ni bytte design? Eller ville ni bara byta frisyr och köpa en ny skjorta?

Jag måste säga att ni nog får gå tillbaka till er gamla frisör i så fall.. Det här är verkligen dåligt. Plottrigt och otydligt. Tydligheten måste vara det viktigaste på en sådan här site, varför har det åsidosatts?

Byt tillbaka till den gamla så blir vi nöjda.. och ni slipper en massa jobb!
av Robby, tisdag 30 december 2008 kl 01:13
Raps
Jag förstår inte. Exakt vad är det som är bättre med den här "nya" versionen av feber, jämfört med den gamla?

Ni kan höra av er till mig när ni byggt om utifrån ett modernt webtänkt. Ni har min mailadress. So long och lycka till!
av Raps, tisdag 30 december 2008 kl 01:29
qlant
varför måste man gå till en ny sida med en loginruta för att kunna logga in?

Vem planerar in en sajt-release någon vecka innan julledigheten om man inte är 100% säker på att allt kommer fungera? (mest ledighet, mest trafik)

Har ni ens testat sidan inhouse innan ni slängde ut den? Var inte så ivriga

När förväntas en riktig sida komma upp? som är användbar? så länge letar jag efternågot nytt ställe att hänga på
av qlant, tisdag 30 december 2008 kl 09:29
NoZ
Roger: Macfeber-gadgeten fungerar fint nu.

EDIT: Märkte nu att Menylisten inte följer med ner på hemfeber, på alla andra avdelningar fungerar det fint.
av NoZ, tisdag 30 december 2008 kl 09:58
ReQuaker
Några saker:

* Youtube-ID (var grymt användbart ibland)
* Datum vid registrering även för medlemmar(?)


Sen folket, ge det nya en chans ffs! Vid första anblick tyckte faktiskt också jag det såg ut som gröt, men nu vill jag absolut inte att de ska byta tillbaka. Feber byter för övrigt lite utseende varje år, vilket jag är glad för - Hur tråkigt vore det inte annars?


Kan komma med mer om/när jag kommer på.
av ReQuaker, tisdag 30 december 2008 kl 10:58
Roger Åberg
@qlant#60: Nya sidan vid inloggning är en effekt av att vi vill förenkla felhantering, tyvärr. Försökte lösa det utan extra-sidan men det blev bara snurrigt.

@NoZ: Kan vara för att javascript-filen ligger cachad, löser sig nog med en hård rensning i webbläsaren eller med tiden :)

@ReQuaker: YouTube-id gillar jag så det kommer tillbaka. Måste göras mer logiskt dock :)
Datum-prylen fattar jag inte riktigt...

Kom gärna med åsikter på mer eller mindre konkreta saker som ni tycker att vi ska fixa!
av Roger Åberg, tisdag 30 december 2008 kl 12:34
ReQuaker
Fungerar tydligen bara när man klickar på dig uppe vid artikeln som skribent, men inte nere i kommentarerna. Även fast de länkas som samma(?).
av ReQuaker, tisdag 30 december 2008 kl 16:31
Spooky
Jag är inget fan av att bildmaterialet varierar i storlek. Gå in på Video-feber t ex. Snacka om rörigt, man blir trött i huvudet på 2 röda. Foto-feber ska vi inte ens tala om.

Frihet är bra, men ibland blir det bättre när man styr upp saker och ting efter hårda riktlinjer. Hoppas det blir bättre när ni växer i den nya kostymen.
av Spooky, tisdag 30 december 2008 kl 17:28
Gurkpinnen
Det borde finnas en
av Gurkpinnen, tisdag 30 december 2008 kl 20:22
Gurkpinnen
Nu skrev jag nyss en ganska så lång kommentar men så kom bara





Grrrrrr......nu skrev jag lång igen men det kom bara med en liten bit ändå.
Nu skriver jag det för tredje gången då.

Det borde finnas en länk med mailadresser så man vet hur man kan kontakta er.
Och där man kan vinna en tv måste ni skriva mailadress så att man vet vart man skall skicka sitt tävlingsbidrag.

Och så tycker jag att ni borde ta tillbaka det gamla feber tills ni fixat alla brister som det nya har.
Det är ju så otroligt många som klagar på den nya sidan så det tycker jag nästan är ett måste.
jag tror att sidan har potential men ni måste tänka över vad som var bra med den gamla sidan och behålla det och inte bara gå ifrån det som var bra för att göra något helt nytt.
Det som är bra med bloggformatet är ju det att det är så lättöverskådligt.
Men nu så bryts flödet och lättöverskådligheten av annonser mitt i allt. Läsartips mitt i alla och dessutom thumbnails om annat mitt i flödet.
Det borde ligga bredvid eller på en annan plats än mitt i flödet.
Dessutom borde ni fixa strikta regler för hur stora bilderna skall vara så att det inte blir något mixmatch med jättestora bilder medan några är mindre.
Det förstör också flödet
av Gurkpinnen, tisdag 30 december 2008 kl 20:47
Gurkpinnen
Nu skrev jag nyss en ganska så lång kommentar men så kom bara





Grrrrrr......nu skrev jag lång igen men det kom bara med en liten bit ändå.
Nu skriver jag det för tredje gången då.

Det borde finnas en länk med mailadresser så man vet hur man kan kontakta er.
Och där man kan vinna en tv måste ni skriva mailadress så att man vet vart man skall skicka sitt tävlingsbidrag.

Och så tycker jag att ni borde ta tillbaka det gamla feber tills ni fixat alla brister som det nya har.
Det är ju så otroligt många som klagar på den nya sidan så det tycker jag nästan är ett måste.
jag tror att sidan har potential men ni måste tänka över vad som var bra med den gamla sidan och behålla det och inte bara gå ifrån det som var bra för att göra något helt nytt.
Det som är bra med bloggformatet är ju det att det är så lättöverskådligt.
Men nu så bryts flödet och lättöverskådligheten av annonser mitt i allt. Läsartips mitt i alla och dessutom thumbnails om annat mitt i flödet.
Det borde ligga bredvid eller på en annan plats än mitt i flödet.
Dessutom borde ni fixa strikta regler för hur stora bilderna skall vara så att det inte blir något mixmatch med jättestora bilder medan några är mindre.
Det förstör också flödet
av Gurkpinnen, tisdag 30 december 2008 kl 20:52
Buster
Vi ses när sidan är läsbar igen, dvs omdesignad igen eller tillbaks till föregående design.

Tills dess, gott nytt år.
av Buster, tisdag 30 december 2008 kl 21:19
David M
Det tar längre tid för min MacBook Pro att öppna er sida än Photoshop.

Nu tar jag bort er från bokmärkesraden, och kan bara avsluta det här med en uppmaning inför det nya året:

TA TILLBAKA ER GAMLA - OCH FUNGERANDE - DESIGN.
av David M, tisdag 30 december 2008 kl 23:04
Roger Åberg
@David M#70: Sorry för att sidan stundtals är seg och inte svarar. Vi hoppas kunna fixa detta så snart det går efter nyårshelgen!
av Roger Åberg, onsdag 31 december 2008 kl 00:41
honto
Som någon sade:
Att släppa sidan INNAN julhelgen när den dessutom inte på långa vägar verkar färdig verkar ju... Sådär.
Och så nyårshelgen.

Jag var rätt positiv i början men det är frustrerande när det funkar dåligt.
Tycker fortfarande det är rätt att släppa lös sidan men tajmingen kunde kanske varit bättre.
Sen har jag en nyårsönskan om en något mer engagerad Macfeber.
Menyraden (som följer med) har ni löst bra nu.

Hoppas att feber blir en trevlig sida 2009 och att allt rullar på bra.
av honto, onsdag 31 december 2008 kl 06:12
Cygni
Nu vet man absolut inte vad som är reklam eller artiklar. Blarrigare fora får man leta efter.

Varför är det alltid sådan uppgraderingshysteri i datavärlden. Kan ingenting som fungerar och som man vant sig vid få vara.
På min några år gamla dator går det skitsegt att ladda in en sida. All denna "Flash från helvetet" segar ner sidorna totalt.

Tack och hej för mig, jag orkar inte sitta och vänta på att sidorna ska dyka upp.
av Cygni, onsdag 31 december 2008 kl 15:25
xphiler
Texten på sidan är för stor, speciellt rubrikerna som är JÄTTESTORA. Jobbigt att läsa, oöverskådligt. Gör texterna i mindre storlek så att mer får plats på skärmen (= mindre scrolla).
av xphiler, torsdag 01 januari 2009 kl 12:58
opptic
Vill inte sätta press på er. Men jag har inte stött på någon annan sida som laddar segare än eran. Uppenbart att det inte är någon bandbreddsproblem!

Design, bra!

Innehåll, bra!

Prestanda, sämsta sidan nätet!!
av opptic, torsdag 01 januari 2009 kl 14:45
Dart Vader
..en sedan länge trogen läsare av flertalet av febersidorna..men sedan uppdateringen har jag nästan helt slutat läsa febersidorna.
det är med stor sorg jag måste meddela det, för jag har uppskattat att ha några svenska sidor att gå till. på feber brukade informationen presenteras på ett enkelt och strukturerat sett.
..men det som gjorde att jag använde feber har nu helt försvunnit.
jag kan leva med ev prestandaproblem, sidor som inte laddas och en j***a massa flash som bara segar ner.
..men nu är det ingen som helst struktur, allt är huller om buller, artiklar, thumbnails, stora röda blaffor med markering om datum (klart onödigt!!)
..jag tycker att 90% av kommentarerna säger ungefär samma sak, samtliga verkar peka mot att det inte bara är en liten försämring utan rent ut sagt katastrof!

ni har lyckats förstöra de bra som ni hade och det är väldigt svårt att få tillbaka folk. titta på bara på antalet kommentarer. även om det har varit helg osv så har artiklarna knappt blivit kommenterade...

ur ett företagsperspektiv (nu är det ju iaf Bonnier som äger siten) undrar jag vad man säger?! vad tycker annonsörerna om att kunderna (dvs vi läsare)tycker att sidan på ren svenska suger. ska ni agera som ett proffsigt vinstdrivade bolag måste ni höja er många nivåer.

- ta tillbaka gamla layouten innan ni har förlorat alla era kunder (läsare) och annonsörer)


PS. varför krångla till det?? kolla engadget.com eller autoblog.com. dom har fattat det och gör små bra förändringar hela tiden. feber och era annonsörer har iaf förlorat mig som läsare.
av Dart Vader, torsdag 01 januari 2009 kl 22:53
Maxwell
Nya menyn som hänger med ner är guld! Mkt snyggt. Är dock inte helt galen i bildspelsfunktionen (kanske bara är temporär?) som tar en bort från huvudsidan, tex på macsidan där jag kollar in året som gått bildspelet och sen måste gå upp till menyn för att ta mig till huvudsidan, uppskattar personligen mer den typ av bildvisare som lägger sig framför resten av sidan (och gärnar dimmar den) och som man sen ledigt kan klicka bort när man är klar och fortsätta där man var.

Men grymt jobbat, tycker att kritiken är lätt överdriven när det gäller problemen som varit, men ta det som en komplimang att er site känns så pass viktig för användarna att man tar det personligt när den krånglar, he he
av Maxwell, torsdag 01 januari 2009 kl 23:44
diprada
Börjar smälta lite för nya feber faktiskt!
det blir bättre, men skippa de här läs också-flikarna
och lägg bara upp varje nytt inlägg!

Tack
av diprada, fredag 02 januari 2009 kl 01:35
panther
Jag gillar mer och mer
aapl.se
aaplnow.com

Lättlästa och överskådliga, är det något som skulle vara intressant hos Macfeber så ser jag det numera där. och slipper besöka denna jobbiga, röriga och numera fula designen i onödan.
av panther, fredag 02 januari 2009 kl 04:26
Daniel80
Hej
(Menyrad som följer med ner när man scrollar)

fungerar inte idag 2 jan med safari på mac

MVH - Daniel
av Daniel80, fredag 02 januari 2009 kl 16:37
Yngve
Ja vad ska man säga om denna nya layout - jag kan bara säga att ni har förstört en skitbra svensk sida med nyheter av diverse slag. Med den nya layouten så får man fan huvudvärk med rubriker i storlek 50+ punkter - man får ju nästan sitta 3 meter från skärmen för att kunna läsa den. Sen så har ni lyckats sabba den fina artikeldebatten som fanns förr på alla sidorna, det är ju bara att ta vilken nyhetsartikel som helst och se hur många som kommenterar nu för tiden - GRATTIS TILL DET!!!

Det är lite sorgligt men jag måste nog säga att jag kommer att söka mig någon annanstans nu för att läsa mina nyheter på nätet framöver.

Panther: Tack för tipset - aapl.se verkar sjysst!

Tack och adjö!
av Yngve, fredag 02 januari 2009 kl 17:51
oscm
Kan bara hålla med majoriteten av insändarna. Jag är ingen bakåtsträvare, men när varannat klick leder till "sidan kan inte hittas", så tröttnar jag snabbt.

Layouten har sina fördelar, men det var mer överskådligt förr.

Nu ryker bokmärket
av oscm, fredag 02 januari 2009 kl 19:25
NiKC
Måste tyvärr säga att jag håller med många här. Jag har försökt ta mig runt på sidan för att
av NiKC, fredag 02 januari 2009 kl 23:59
Leviathan
Tack Panther för länkarna:
aapl.se
aaplnow.com
Adjö Feber...
av Leviathan, lördag 03 januari 2009 kl 00:54
Vidar Egnér
nu börjar jag gilla nya feber! tog ett tag att orka med sidan igen men nu gillar jag den mer än någonsin förut.
av Vidar Egnér, lördag 03 januari 2009 kl 11:58
Dart Vader
Världens bästa resumé av nya FEBER.SE

Läs: pollax.se

Kunde inte skrivit det bättre själv..
av Dart Vader, lördag 03 januari 2009 kl 14:25
panther
Mitt i prick av Pollax.se.
Tyvärr så tror jag det ligger mer bakom misslyckandet och lanseringen av den nya designen än så.
Jag tror nämligen att avsikten att ge mer plats till läsarnas bidrag handlar om lathet ifrån feber redaktionen att själva göra arbetet numera. Varför tror jag det? Därför att jag inte upplever att det finns ett genuint lyssnande på besökarna, det rimmar inte med att ge läsarnas bidrag mer plats. Ofta, ofta är det just så som något framgångsrikt slutar att vara just det. Arrogans kallas det i korta ordalag när man slutar lyssna på kunderna, och vill växa växa utan lyhördhet och känsla.
av panther, lördag 03 januari 2009 kl 15:12
Daverix
Kommentarer i flera sidor som laddas om mha ajax. Slipper man hur många kommentarer som helst på en sida. Fixar också så att man inte behöver scrolla ända upp igen för att kommentera när man läst kommentarerna längst ner.

Det blir 404 när man klickar på en användares avatar. Verkar som att länkarna saknar en / i slutet. Vore snyggt om man hade lite mer saker på sin "profil". Typ senaste kommentarerna man skrev eller något.
av Daverix, lördag 03 januari 2009 kl 20:20
Roger Åberg
@Daverix#87: Ska fixa så att det dyker upp en kommentarsruta under kommentarerna om de är fler än säg 7 - flådigare lösning fixar vi senare.

404:an fixad.
av Roger Åberg, söndag 04 januari 2009 kl 14:09
Gurkpinnen
Ni borde fixa så att man kan vara inloggad även nästa gång man kommer hit om man skulle vilja det.

Dessutom vill jag ha en snabbkommenteraruta som det fanns på gamla feber.

Och ibland när jag har skrivit långt på en kommentar och skall posta den så kommer bara första meningen med typ.
av Gurkpinnen, söndag 04 januari 2009 kl 20:34
Gari0n
Byta bild i sin profil funkar inte(i IE7):
Letar man upp bilden man vill ha och klickar på öppna och sedan på ändra så händer det ingenting.
Klickar man på bläddra igen så har den tappat filändelsen och hittar inte filen...

Tips: Sätt in i ens profil kryssrutor med vilken variant av "feber" man vill ha: normal, basic mlf.

Före jul var det ett jäkla gäll över att sidorna inte uppdaterades, nu är de uppdaterad och det gnälls iallafall......fast inte på samma sak...haha...
av Gari0n, söndag 04 januari 2009 kl 21:31
Tiny
Ni börjar *inte* på att få ordning på prestandan.

En av tio gånger kommer jag in på en artikel ? resten av gångerna får man en 503a eller sidan kan inte hittas.
av Tiny, söndag 04 januari 2009 kl 22:51
Patrik_B
Före uppdatering besökte jag feber.se många gånger per dag för att läsa nyheter och för att få lite förströelse. Numera är jag inne 1 gång per vecka, men nu bara för att kolla om det har blivit någon förbättring på layouten.

Jag tycker att ni ska ha en "kronologisk-lista-i-en-spalt" inställning (samma vy som gamla feber.se) som vi gamla konservativa stofiler tydligen vill ha!
av Patrik_B, söndag 04 januari 2009 kl 23:16
Gurkpinnen
@Patrik_B#92:
Som Patrik sa.
Det behövs verkligen ett visningsläge som är som gamla feber.
av Gurkpinnen, måndag 05 januari 2009 kl 00:06
xphiler
Sidan är ännu seg. Ibland kommer man inte in på sidan alls. Ibland kommer man in på huvudsidan men sedan tappas kontakten till servern när man försöker gå vidare in på spelfeber etc.

Det är endast trögt och jobbigt = tråkigt att surfa på Feber numera. Mkt bättre förr då var man inne flera ggr om dagen och kikade. Nu har man tappat suget...
av xphiler, måndag 05 januari 2009 kl 11:37
Pantera
Alltså, den som kommit på layouten för denna nya version borde man läxa upp. Aldrig varit med om make till rörig sida. Har minskat mitt tittande här med säkert 50% sen bytet för jag orkar inte..
av Pantera, måndag 05 januari 2009 kl 14:27
Cheekymonkey
Nu har jag börjat vänja mig vid den nya designen och tycker att den på det hela taget är ganska ok. Men det är fortfarande jättesvårt att komma in på sidan. Mer än hälften av gångerna jag har försökt ta mig hit så hittas inte sidan (senast jag hade problem var i morse)... och det är ju ett väldigt stort problem :(
av Cheekymonkey, måndag 05 januari 2009 kl 14:45
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration