Teknik
Motor
Samhälle
Spel
Popkultur
Fritid
Tjock
Tester
Dagens fråga
Tipsa!
Skaffa Feber+
Mitt konto
Logga ut
Alla
Heta
Kalla
Öppna i ny flik
torsdag 4 augusti 2011
fortsättning
RIP Hightower har lämnat oss
Charles "Bubba" Smith är död
Charles "Bubba" Smith eller Hightower som jag minns honom, har idag hittats död i sitt hem i Los Angeles. Bubba blev bara 66 år gammal och dog enligt vad polisen tror helt naturligt. Rollen som den snälle Moses Hightower i Polisskolan-filmerna är nog det som gjort honom mest känd för oss svenskar. Han har även medverkat i diverse tv-serier. Innan han hoppade på skådespelaryrket var han proffs i amerikansk fotboll, och med tanke på hans ganska gedigna storlek platsade han nog bra i sporten. Det senaste framför kameran gjorde han i fjol, då han bland annat var med i en skräckfilm som heter "Blood River". Klippet är en klassisk scen från Polisskolan där Hightower får visa lite av sina skills från sporten han var proffs i. Notera den sjukt snygga effekten när killen fångar bollen.
27.4°
"30 Rock"-stjärna blir mordisk sjuksyrra
Katrina Bowden, som spelar Tina Feys assistent i den Golden Globe-belönade TV-serien, är klar för thrillern "Nurse 3D".
Bowden kommer, tillsammans med Paz de la Huerta ("Boardwalk Empire") spela sjuksköterskor som lurar in otrogna män i dödliga fällor i Douglas Aarniokoskis film. Bowden är även aktuell för en annan 3D-rysare, "Piranha 3DD" och som Chris Kleins kärleksintresse i "American Reunion", skriver Deadline New York.
37.5°
Snyder gör film med Penn och Bale
Zack Snyder ersätter Niels Arden Oplev som regissör till dramat "The Last Photograph" med Sean Penn och Christian Bale.
Twitch skriver att den norske "Män som hatar kvinnor"-regissören skulle ursprungligen gjort filmen men har av okända skäl hoppat av och ersätts nu av Snyder. Penn och Bale spelar två män som inspireras av ett foto att resa till ett krigshärjat Afghanistan och Snyder är även producent och manusförfattare.
37.2°
onsdag 3 augusti 2011
Aja gör "Jurtjyrkogården"-remake?
Paramount förhandlar om att få franska regissören Alexandre Aja att göra nyversionen av Stephen King-filmen från 1989.
Det blir inte första remaken för Aja som efter genombrottet med franska rysaren "Switchblade Romance" gjort både "The Hills Have Eyes", "Mirrors" (efter sydkoreanska "Into the Mirror") och senast "Piranha 3D". Nu kan han få göra den sedan länge planerade remaken med manus av Matt Greenberg ("1408"), skriver Twitch. Filmen bygger på rysaren som King skrev manus till efter sin egen roman och handlar om en familj som flyttar till ett hus på landet i närheten av en djurkyrkogård som kan väcka döda till liv.
37.4°
Cooper och De Niro i "Silver Linings Playbook"
Bradley Cooper kan komma att ersätta Mark Wahlberg i dramat och Robert De Niro, hans motspelare från "Limitless", är också aktuell.
Cooper var ursprungligen påtänkt för rollen som en lärare som spärras in för depression och försöker vinna tillbaka sin ex-fru när han släpps ut, rapporterar Deadline New York. Regissören David O. Russells "The Fighter"-stjärna tog dock rollen men måste nu hoppa av p.g.a. schemakonflikter då inspelningen måste skjutas på eftersom Jennifer Lawrence, som ska spela lärarens granne och kärleksintresse, är upptagen med "The Hunger Games".
37.0°
Von Triers "Nymphomaniac" släpps i två versioner
Alltid kontroversielle, Oscarsnominerade dansken Lars von Trier gör film om en kvinnas sexliv i både kommersiell och hardcore-version.
Filmen kommer följa en kvinnas sexliv från åldern 0 till 50 och är uppdelad i åtta kapitel, med titlar som "The Western and Eastern Church" och "The Little Organ School", rapporterar Screen Daily. För att undvika problem med censuren kommer man att släppa en snällare version för den breda publiken och grövre version som innehåller bilder på penetreringar. Filmen planeras att spelas in nästa sommar och kommer att vara engelskspråkig.
39.2°
Hong Kong-remake av "Mrs. and Mrs. Smith"
Hollywood får smaka på sin egen remakemedicin när man gör en asiatisk version av actionfilmen med titeln "Assassin Couple".
Filmen från 2005 med Angelina Jolie och Brad Pitt handlade om ett uttråkat, gift par som får veta att den andre är yrkesmördare när de båda anlitas av konkurrerande firmor att döda varandra. I den nya filmen har actionstjärnan Donnie Yen ("Hero", "Blade II") och Cecilia Cheung ("Kung Fu Soccer") huvudrollerna som ett par experter på både kampsport och skjutvapen, som försöker hantera både sitt hemmaliv och yrkesliv som professionella mördare, skriver Channel News Asia.
38.0°
tisdag 2 augusti 2011
Duncan Jones om "Source Code"
MovieZine tog en lång pratstund med den nördige filmmakaren Duncan Jones om "Source Code", "Moon" och mycket annat.
Den brittiske filmmakaren Duncan Jones som regidebuterade med science fiction-rullen "Moon" med Sam Rockwell i spetsen har laddat om batterierna och är nu Sverigeaktuell med "Source Code" där Jake Gyllenhaal spelar huvudrollen. I april fick jag chansen att prata med Duncan om "Source Code", men tog givetvis tillfället i akt att fråga honom om mycket annat. Så här i efterhand kan man snabbt konstatera att den här intervjun är den nördigaste jag någonsin har genomfört, mycket tack vare en extremt nördig regissör. Duncan bjöd väldigt mycket på sig själv under hela intervjun och berättade många intressanta saker som bidrog till ett och annat skratt. Nåväl, här kommer intervjun med Duncan Jones, en regissör att hålla ögonen på framöver.
38.1°
"X-Men: First Class"-stjärna i "Stoker"
20-åriga Lucas Till har fått en roll i "Old Boy"-regissören Chan-wook Parks kommande thriller med Nicole Kidman.
Mia Wasikowska spelar en tonåring som sörjer sin döda far men får besök av en mystisk morbror (Matthew Goode). Filmen blir Parks första engelskspråkiga film och Wentworth Miller har skrivit manus, skriver Reuters. Till, som spelade unga Johnny Cash i "Walk the Line" och senast sågs som Havok i "First Class", är nu klar för medverkan. Han är även aktuell med superhjältefilmen "Vs." och rysaren "Vacation 8" som han även producerar via bolaget Grindfist.
36.7°
Witherspoon i önskelistkomedi
Oscarsvinnaren Reese Witherspoon är aktuell för huvudrollen i Disneys komedi "Wish List" om en vuxen kvinna som drabbas av barndomsdrömmar.
Handlingen kretsar kring en fantasifull, liten flicka som önskar sig tio olika saker vid en önskebrunn och kastar ner ett mynt som aldrig når botten. När flickan växt upp till en ambitiös karriärkvinna lossnar myntet och hon tvingas hantera de önskningar hon gjorde som liten. Randi Mayem Singer ("Välkommen Mrs. Doubtfire") har skrivit manus till filmen som ursprungligen skrevs med en manlig huvudkaraktär men omarbetas nu för att passa Witherspoon, rapporterar Deadline New York.
37.0°
"Lincoln Lawyer"-regissör gör film om Escobar
Brad Furman förhandlar om att regissera en ännu ej betitlad film om den colombianske gangstern och knarkkungen.
Producenten Scott Steindorff, som jobbade med Furman på "Lincoln Lawyer", kallar filmen en latinsk "Gudfadern" och jämför den med Coppolas maffiaklassiker och en krigsfilm. Matt Aldrich (kommande "Father Daughter Time") skriver manus till filmen som fokuserar på Pablo Escobar och hans familjeliv, affärer och storhet som ledaren för världens största kriminella verksamhet. Filmen har inget att göra med de två Escobar-projekt som skulle regisserats av Oliver Stone respektive Joe Carnahan men lagts på hyllan, skriver The Hollywood Reporter.
37.6°
"Doctor Strange"-film på G
Marvel fortsätter utveckla planerna på en film om den populäre neurokirurgen som blir superhjälte och ett första utkast av manuset är klart.
Fansen har länge velat se en filmatisering av serietidningen och nu ser det ut som om man är ett steg närmare då manusförfattarna Thomas Donnelly och Joshua Oppenheimer ("Cowboys and Aliens", "Conan") skrivit en första version av manuset, skriver Twitch. Doktor Strange dök upp först på 60-talet och var en beryktad men självisk kirurg som skadade händerna i en bilolycka och begåvades med magiska krafter när han träffade en helig eremit i Himalaya. Patrick Dempsey har tidigare varit intresserad av huvudrollen. Vilken skådespelare skulle du föredra?
38.1°
"Sin Nombre"-regissör gör sci-fi
Amerikanska filmskaparen och fotografen Cary Fukunaga har skrivit på för att göra "Spaceless" för Universal.
Det blir "Jane Eyre"-aktuella Fukunagas fjärde film som regissör och han ska själv skriva om manuset som ursprungligen skrevs av Jeff Vintar ("I, Robot"), rapporterar The Hollywood Reporter. Handlingen följer en yrkesmördare som vaknar upp svävandes omkring i yttre rymden och måste klura ut hur hamnade där innan luften i rymddräkten tar slut. Vintar och Gore Verbinski producerar.
37.0°
Vem regisserar "Die Hard 5"?
20th Century Fox går vidare med uppföljaren efter Noam Murros avhopp och letar nu nytt namn till registolen.
"Smart People"-regissören var klar för den femte delen i actionserien med Bruce Willis men hoppade nyligen av för att göra "300: Battle Of Artemisia" istället, skriver Deadline New York. Nu ska man hitta en ersättare och potentiella namn på listan är britten Joe Cornish (som nyligen regidebuterade med alienkomedin "Attack the Block"), Taiwan-födde Justin Lin ("Fast & Furious 5"), danske Nicolas Winding Refn ("Pusher"-filmerna, kommande "Drive") och John Moore ("Max Payne"). Skip Woods ("The A-Team", "Wolverine") har skrivit manus till filmen som utspelas i Ryssland och Willis är klar att återvända i rollen som polisen John McClane. Vem ser du helst som regissör till filmen?
38.0°
måndag 1 augusti 2011
DiCaprio gör västern med "Little Children"-regissör?
Leonardo DiCaprio ryktas vara intresserad av en av huvudrollerna i Todd Fields kommande "The Creed of Violence".
Filmen bygger på en roman av kultförfattaren Boston Teran och handlar om en kriminell vid namn Rawbone som försöker smuggla in vapen i USA från Mexico men åker fast och tas om hand av en regeringsagent med vem han delar ett förflutet med, rapporterar Los Angeles Times. Projektet har utvecklats för Universal med Field under flera år och nu ser det ut som om DiCaprio är sugen på en av rollerna. Västerngenren börjar i och med "True Grit", "Cowboys and Aliens" och Quentin Tarantinos kommande "Django Unchained" (där DiCaprio också medverkar) bli en ny trend. Välkommet eller förlegat?
38.0°
"Glee"-stjärna spelar mot Wiig and Bening
Darren Criss, känd som Blaine i den populära musikalserien, filmdebuterar som Kristen Wiigs kärleksintresse i "Imogene".
Producenten Celine Rattray avslöjar att Criss spelar en yngre man som Wiig faller för när hon flyttar hem till New Jersey för att bo med sin mamma. Mamman är av den pinsammare sorten och kommer att spelas av Bening, som ska stylas i värsta "Jersey Shore"-stilen, rapporterar Vulture.
36.7°
Bacon skurk i ny serietidningsfilm
Golden Globe-vinnaren Kevin Bacon förhandlar om att spela ond igen i Robert Schwentkes kommande "R.I.P.D.".
Bacon, som nyligen spelade nazist med superkrafter i "X-Men: First Class", kan komma att spela mot Ryan Reynolds och Jeff Bridges, rapporterar Variety. Filmen bygger på Peter Lenkovs serietidning och handlar om en mördad polis (Reynolds) som ansluter till en polisgrupp bestående av levande döda. Bridges spelar en veteran som hjälper Reynolds att hitta sin mördare.
37.5°
söndag 31 juli 2011
Van Damme, Travolta och Norris i "Expendables 2"?
Skådespelarrykten!
Collider rapporterar att fortsättningen på Sylvester Stallones stjärnspäckade actionfilm påbörjar i regi av Simon West ("Con Air") inspelningarna i september i Bulgarien och nu har rykten om aktuella skådespelare börjat florera. Förutom att Stallone själv, Jason Statham, Dolph Lundgren, Mickey Rourke och även Arnold Schwarzenegger och Bruce Willis (som hade cameo-roller i originalet) återvänder så verkar de få sällskap av Norris, Van Damme och Travolta. Återstår att se hur stora roller de har och om de blir skurkar eller hjältar. Vad tycker du?
42.6°
lördag 30 juli 2011
Dafoe i del Toros "Pacific Rim"
Oscarsnominerade Willem Dafoe kan dyka upp i Guillermo del Toros monsterfilm, liksom britten Robert Kazinsky.
Kazinsky, känd från TV-serien "EastEnders", är klar för rollen som en medlem i teamet som försöker bekämpa inkräktarna medan Dafoe förhandlar om att spela en forskare specialiserad på utomjordingar. Max Martini, Charlie Hunnam, Idris Elba och Charlie Day är redan klara för filmen som utspelas 2025, det tolfte året under ett pågående krig mot utomjordiska monster i Stilla havet, skriver Variety.
38.3°
Wilde spelar Lovelace?
Olivia Wilde kan komma att spela porrstjärnan Linda Lovelace
Wilde, snart aktuell i både "Cowboys and Aliens" och "The Change-Up", är påtänkt som porrskådespelerskan känd för kultfilmen "Långt ner i halsen" i dramat "Lovelace", rapporterar E! Online. Det är Oscarsvinnarna Rob Epstein och Jeffrey Friedman som gör filmen och deras "Howl"-stjärna James Franco har också erbjudits en roll. Filmen har dock inget att göra med filmen där Malin Åkerman spelar Lovelace.
41.5°
fredag 29 juli 2011
Warner-dotter spelar mot Gyllenhaal
Cody Horn, skådespelerska och dotter till f.d. Warner-chefen Alan Horn, får visa vad hon går för i "End of Watch" mot Jake Gyllenhaal.
Horn har redan dykt upp i flera filmer men nu har nu fått rollen som polis i "Street Kings"-regissören David Ayers kommande snutdrama, skriver The Hollywood Reporter. Filmen följer den långa vänskapen mellan två poliser (Gyllenhaal och Michael Peña) i Los Angeles och även America Ferrera och Anna Kendrick medverkar.
37.3°
Cooper blir Gotti Jr, Pesci stämmer
Britten Dominic Cooper kan komma att spela maffiason i Barry Levinsons "Gotti" medan Joe Pesci stämmer filmmakarna.
"Captain America"-aktuella Cooper är aktuell att spela John Gotti Jr, sonen till beryktade maffiabossen John Gotti (John Travolta) i det verklighetsbaserade dramat, rapporterar Showbiz 411. Samtidigt stämmer Oscarsvinnaren Pesci producenterna som först ska ha erbjudit honom en större, välbetald roll innan de backade och gav honom en mindre, sämre betald biroll för vilken Pesci gick upp i vikt. Nu har man sparkat Pesci från filmen och han stämmer nu på minst tre miljoner dollar - originallönen han först erbjöds, skriver TMZ.
36.9°
Patrick ersätter Cranston i "Gangster Squad"
Bryan Cranston var nyligen tvungen att hoppa av Ruben Fleischers kriminaldrama och nu tas rollen över av Robert Patrick.
Cranston skulle ha spelat Texas-polisen Max Kennard, en fåordig men ambitiös lagväktare som förflyttas till Los Angeles och dras med i gangsterjakten. P.g.a. schemakonflikter med Ben Afflecks "Argo" var Cranston tvungen att backa ur men ser nu ut att ersättas av Patrick. Sean Penn spelar huvudrollen som riktiga maffialedaren Mickey Cohen och andra klara skådespelare är Ryan Gosling, Josh Brolin, Michael Peña, Anthony Mackie, Giovanni Ribisi, Holt McCallany och Fleischers "Zombieland"-stjärna Emma Stone, skriver Variety.
37.3°
Weaver i "Stoker"
Oscarsnominerade Jacki Weaver är klar för en roll i Chan-wook Parks thriller, hans första engelskspråkiga film.
Australienskan Weaver, som uppmärksammades för rollen som matriark i "Animal Kingdom", är klar att spela mot Nicole Kidman, Mia Wasikowska och Matthew Goode. "Old Boy"-regissörens film handlar om en tonårsflicka (Wasikowska) som sörjer sin avlidna pappa och får besöker av en mystisk släkting, skriver Deadline New York.
37.0°
"Hobbit"-skådis i "Lincoln"
Golden Globe-nominerade Lee Pace är klar för en roll i Steven Spielbergs stjärnspäckade, historiska drama.
Pace, från TV-serien "Pushing Daisies" och kommande storfilmerna "Breaking Dawn" och "The Hobbit" (där han spelar kung Thranduil), kommer att spela New York-borgmästaren Fernando Wood. Wood var en tidig förespråkare av the Confederate cause och samarbetade mycket med president Lincoln, som kommer porträtteras av Daniel Day-Lewis, rapporterar Deadline New York.
37.1°
Dawson i Boyles "Trance"
Rosario Dawson har fått den eftertraktade kvinnliga huvudrollen i Danny Boyles kommande remake med James McAvoy och Vincent Cassel.
Europeiska stjärnorna McAvoy och Cassel förhandlar om att spela huvudrollerna som två tjuvar som hamnar i en konflikt när deras planerade konstkupp går åt pipan. Nu är Dawson klar för att spela kvinnan som utvecklar en ovanlig relation med dem både i thrillern som bygger på en brittisk TV-film, rapporterar Deadline New York.
37.2°
torsdag 28 juli 2011
Trailertips Battleship
Första trailern till Sänka skepp
Nu har första trailern släppts till filmatiseringen av Hasbros klassiska spel där ingen mindre än Alexander Skarsgård har en av rollerna. Filmen regisseras av Peter Berg som senast gjorde "Hancock". "Battleship" får svensk biopremiär 20 april 2012.
40.8°
F.d. barnstjärna i "G.I. Joe 2"
Joseph Mazzello har fått en eftertraktad roll i Jon Chus kommande uppföljare "G.I. Joe 2: Cobra Strikes".
Mazzello, som senast sågs i "The Social Network", har fått rollen som Mouse, en roll många unga skådespelare försökt knipa, skriver Deadline New York. Mazzello slog igenom som 10-åring i "Jurassic Park" och detta blir hans första, stora actionuppföljare sen ett kort inhopp i "The Lost World".
37.1°
Ny omgång av "Tales from the Crypt"
Femton år efter att den populära HBO-serien avslutades så planerar en ny omgång baserad på EC Comics serietidning.
Under sju år gick TV-serien med halvtimmeslånga skräckavsnitt, ofta med kända gästskådespelare och alltid presenterade av den älskade Crypt Keeper. Nu ska Gilbert Adler, producent till originalserien göra en ny med timlånga avsnitt ej relaterade till den gamla versionen, men kommer ändå riktas till både originalens fans och ny, kommersiell publik, skriver Deadline Hollywood.
39.7°
Bateman i knarkarkomedi
Golden Globe-vinnaren Jason Bateman har fått huvudrollen i "Dodgeball"-regissören Rawson Marshall Thurbers kommande "We're the Millers".
Manuset har utvecklats sedan 2002 och det blev nyligen klart att komedin blir Thurbers tredje film som regissör. Nu ser det ut som om "Horrible Bosses"-akuella Bateman kommer spela huvudrollen som en slacker och knarklangare som reser till Mexico för ett sista jobb. Där måste han skapa en fejkfamilj för att kunna smuggla in marijuana i USA och samlar ihop en prostituerad och en stenad grannunge i en husbil, rapporterar Pajiba. Bateman dök tidigare upp i Thurbers spökbollskomedi.
37.1°
Cage och Cusack i verklighetsbaserat
Oscarsvinnaren Nicolas Cage och Golden Globe-nominerade John Cusack är aktuella för dramat "The Frozen Ground".
Stjärnorna spelade mot varandra i "Con Air" och "Adaptation". Nu kan de återförenas på vita duken och Cusack är påtänkt för en - för honom - ovanlig skurkroll, nämligen en ökänd seriemördare. Respekterade familjemannen Robert Hansen kidnappade under 12 år 24 olika kvinnor som han tog till Alaskas vildmarker och jagade. Cages roll är som hjälten, en skogspolis som hittar Hansens enda överlevande offer, en tonårsflicka och tillsammans med henne får Hansen inför rätta. Filmen blir regidebut för Scott Walker, som även skrivit manus, rapporterar Deadline New York.
38.1°
onsdag 27 juli 2011
Stone i "Gangster Squad"
Golden Globe-nominerade Emma Stone kan återförenas med "Zombieland"-regissören Ruben Fleischers kommande film.
"Amazing Spider-Man"-aktuella Stone är aktuell att bli den mansdominerade filmens kvinnliga fägring då hon är aktuell att spela Jean, en snabbkäftad tjej som hamnar i en kärlekstriangel mellan en polis (Ryan Gosling) och kände gangstern Mickey Cohen (Sean Penn). Det kan bli dubbel återförening för Stone som jobbat med både Fleischer och Gosling (i "Crazy, Stupid, Love"). Även Josh Brolin, Anthony Mackie, Giovanni Ribisi och Michael Pena är klara för roller, skriver Variety.
37.4°
Alllen och Finney tillbaka i "Bourne"
Oscarsnominerade Albert Finney och Joan Allen förhandlar om att återvända till sina gamla roller i "Bourne Legacy".
Filmen är som tidigare nämnt ingen uppföljare utan snarare spin-off på "Bourne"-serien och handlar om en annan upptränad yrkesmördare. Jeremy Renner spelar huvudrollen medan Matt Damon inte medverkar men nu verkar det som om några bekanta ansikten i form av Allen och Finney, som spelade en agent som försökte fånga Bourne respektive en doktor ansluten till träningsprogrammet i uppföljarna, dyker upp, skriver Showblitz.
37.3°
tisdag 26 juli 2011
"Wolf Creek" får uppföljare
Australienska independentskräckisen "Morden vid Wolf Creek" får en fortsättning och återigen får vi följa psykopaten Mick Taylor.
John Jarratt återvänder i rollen som den psykotiske seriemördaren i uppföljaren till filmen som var inspirerad av verkliga händelser då några ungdomar mördades, och blev en oväntad succé. Originalfilmens regissör Greg Mclean återvänder även han och även om detaljer om storyn är hemliga så sägs den bli "större, läskigare och elakare", rapporterar Screen Daily.
37.2°
Originalskådisar i "Dark Shadows"
Inte helt ovanligt för en remake så ska flera ur originalensemblen i TV-serien göra inhopp i Tim Burtons kommande nyversion.
Nyligen hölls en presskonferens på Comic-Con som gästades av Lara Parker och Kathryn Leigh Scott (som spelade Angelique respektive Maggie Evans/Josette du Pres i 60-talsserien) samt nya filmens producent Jim Pierson och sonen till seriens skapare Dan Curtis. Där avslöjade man att Parker och Scott tillsammans med originalseriens David Selby och Jonathan Frid, som spelade Quentin och Barnabas Collins, spenderat tre dagar på Pinewood Studios där de filmat varsina cameos, rapporterar Bloody Disgusting.
37.1°
"Limitless"-regissör gör ny "Bonnie & Clyde"
Neil Burger är aktuell att regissera en ny film om det kända gangsterparet som ska berätta den riktiga, mindre romantiserade versionen.
Oscarsnominerade Sheldon Turner ("Up in the Air", X-Men: First Class") skriver manus till filmen som bygger på boken "Go Down Together: The True, Untold Story of Bonnie and Clyde", rapporterar Deadline New York. Där får man bl.a. veta att den första Clyde Barrow dödade var en cellkamrat som utnyttjat sexuellt, Bonnie Parker var prostituerad innan hon träffade Clyde och att de båda endast var 22 år gamla när de sköts ner av en Texas ranger. Nu är frågan vilka som ska ta över rollerna som tidigare spelats av Warren Beatty och Faye Dunayway, m.fl. Vilka skulle du föredra?
37.8°
Schreiber i australienska "Mental"
Golden Globe-nominerade Liev Schreiber är liksom Anthony LaPaglia och Rebecca Gibney klara för P.J. Hogans nya film.
Filmen handlar om en galen liftare (Toni Collette) som anställs som barnvakt åt en promiskuös politikers fem döttrar efter att modern lagts in på sjukhus för nervöst sammanbrott, rapporterar Variety. Gibney ("Doktorn kan komma", "Salemx27s Lot") spelar Collettes syster och kommer gå upp flera kg i vikt, likt Collette gjorde för Hogans debutfilm "Muriels bröllop". Detta blir Hogans första film i hemlandet sedan den 90-talskomedin och Jerry Zucker är en av producenterna.
37.3°
måndag 25 juli 2011
Tumbler tillbaka i "The Dark Knight Rises"
Batmans åk återuppstår
Tumbler, den sjukt feta bilen Batman kör i "The Dark Knight" skrotades i den filmen, men återvänder trots det till uppföljaren "The Dark Knight rises". Den maffiga bilen, som egentligen är ett militärfordon, sågs på flaket till en lastbil i Pittsburgh där den nya filmen spelas in. Tidigare har det gått rykten om att det skulle dyka upp en helt ny Batman-bil i den nya filmen men nu är det alltså Tumblern som gäller. Dock kommer huvudpersonen att ratta något annat till vardags när han inte är den mörkklädda vingbeprydda herren med whiskeyröst, nämligen Lamborghini Aventador. Den ersätter Murciélagon som han körde i förra filmen.
43.3°
King-roman blir miniserie med Brosnan
Stephen Kings "Benrangel" (Bag of Bones) filmas för TV med Golden Globe-nominerade Pierce Brosnan i huvudrollen.
Handlingen följer en författare som inte kan komma över sin plötslgit avlidna fru. En dröm inspirerar honom att återvända till deras sommarstuga i Maine där han blir indragen i en vårdnadstvist mellan dottern till en ung änka och hennes rika morfar, medan han plågas av mardrömmar och minnen. Dark Horizons rapporterar att även Annabeth Gish ("Double Jeopardy", "Beautiful Girls") medverkar i serien som blir regissören Mick Garris sjätte filmatisering av Stephen King.
37.4°
Poots i Jeff Buckley-film
Brittiska Imogen Poots har fått den kvinnliga huvudrollen mot Penn Badgley i "Greetings From Tim Buckley".
Badgley är klar att spela Buckley som var en känd musiker på 90-talet, mest känd för Leonard Cohen-covern "Hallelujah". Filmen skildrar dagarna innan Buckleys framträdande på en minneskonsert av hans far, även han känd musiker som övergivit sin son. "Fright Night"-aktuella Poots spelar en kvinna som jobbar på konserten och tillsammans ger sig iväg på en livsomvälvande resa, rapporterar Deadline New York.
37.1°
Ford spelar Wyatt Earp
Oscarsnominerade Harrison Ford är klar för ännu en cowboyroll, denna gång som den legendariske sheriffen i "Black Hats".
Filmen kommer att blanda fakta med fiktion då en äldre Earp jobbar som privatdetektiv och filmkonsult i Los Angeles. Twisten är att hans gamle partner Doc Holliday har en son som bor i New York och hamnar i trubbel i klorna på Al Capone. Earp tar hjälp av en av sina gamla vicesheriffer, Bat Masterson, för att ta sig an gangstergänget. "Cowboys and Aliens"-stjärnan är klar att spela huvudrollen och Kurt Johnstad ("300") skriver manus efter Max Allan Collins roman, rapporterar The Hollywood Reporter.
37.7°
Pearce i Sundance-vinnares nya
Emmynominerade Guy Pearce är liksom Amy Ryan och Felicity Jones klara för Drake Doremus kommande film.
Regissörens senaste film, "Like Crazy", vann the Grand Jury Prize på årets Sundance-festival och nu har både britten Pearce och Oscarsnominerade Ryan skrivit på för hans nästa film. Även Jones, som spelade huvudrollen i "Like Crazy", medverkar i filmen som utforskar kärlek och äktenskap, rapporterar The Hollywood Reporter.
36.9°
"Game of Thrones"-skådis i "World War Z"
Elyes Gabel, mer känd som Rakharo i den populära TV-serien, har fått en roll i Marc Forsters kommande zombiefilm.
The Hollywood Reporter skriver att britten kommer att spela en karaktär vid namn Fassbach. Brad Pitt spelar huvudrollen och även Mireille Enos och James Badge Dale är klara för roller. Matthew Michael Carnahan ("State of Play") och J. Michael Straczynski ("Thor") har skrivit manus efter Max Brooks roman om hur världen tagits över av zombies.
36.9°
Efron gör komedi Rogen
Zak Efron och Seth Rogen är klara för en kommande, barnförbjuden storbudgetfilm i samma stil som "Old School".
Efron kommer att spela en medlem i en manlig studentförening vars vilda beteende stör en granne (Rogen) och hans familj. Flera filmbolag har slagits om filmen som nu Universal köpt in. Rogen kommer även att producera med ständiga samarbetspartnern Evan Goldberg ("Supersugen", "Pineapple Express") och skriva manus, rapporterar Deadline New York.
37.1°
söndag 24 juli 2011
Trailern till Cars 2 - fast i LEGO
Imponerande!
Patrick Boivin har ägnat flera månader till att göra en stop-motion-kopia av trailern till den animerade filmen Cars 2, fast i LEGO. Varenda scen finns där, men istället för datorgrafik är det LEGO-bitar som gör filmen. Originaltrailern hittar ni under "Läs mer", så varsågoda och jämför gärna.
40.1°
Carell, Black och Cage i Kaufmans nya
Charlie Kaufman har skrapat ihop stjärntrion Steve Carell, Jack Black och Nicolas Cage till sitt nästa regiprojekt "Frank or Francis".
Oscarsvinnaren som skrivit "I huvudet på John Malkovich" och "Eternal Sunshine of the Spotless Mind" gjorde sin regidebut med "Synecdoche, New York" 2008. Nu gör han sin andra film som regissör och det blir något av en återförening då både Cage och Black, som spelat i Kaufman-skrivna "Adaptation" respektive "Kung Fu Panda 2" är klara för roller. Man förhandlar även med Carell, som jobbade med Kaufman i "The Dana Carvey Show" på 90-talet, rapporterar Deadline New York.
38.8°
fredag 22 juli 2011
Jackman i pjäsfilmatisering av Spielberg
Hugh Jackman avslöjar att Steven Spielberg planerar en långfilmsversion av Broadway-pjäsen "A Steady Rain".
Jackman och Daniel Craig spelade i uppsättningen av Keith Huffs pjäs i tolv veckor på Broadway och nu berättar Jackman för ComingSoon att Spielberg tänker förvandla den till film och att en manusförfattare redan är anlitad. Förmodligen kommer Jackman och Craig dyka upp i samma roller i filmen, som två poliser i Chicago som återlämnar en vietnamesisk pojke till en kannibalistisk seriemördare som påstår sig vara pojkens farbror. När pojken mördas hotas polisernas vänskap då någon måste ta på sig ansvaret.
37.1°
"Get Smart"-regissör gör "Ett päron till farsa"-reboot
Ännu en briljant idé från gamarna i Hollywood: en uppföljare till 80-talsserien där huvudrollen är Chevy Chases uppvuxna son.
Första filmen, om en ständigt otursförföljd familj, kom 1983 och följdes av en rad uppföljare där endast Chase och Bevery dx27Angelo som föräldrarna var desamma. Nu ska Peter Segal göra en reboot med manus av författarna till "Horrible Bosses", som ska fokusera sig på Rusty, sonen i familjen, som nu ska ha växt upp och ha en egen familj. Los Angeles Times rapporterar att man hoppas på att Chase och dx27Angelo ska reprisera sina roller men frågan är vem som tar över som Rusy, som i tidigare filmer porträtterats av Anthony Michael Hall, Jason Lively, Johnny Galecki och Ethan Embry. Vem kan (om möjligt) stiga i Chevy Chases päronfarsas skor?
36.1°
Burns och ny Leatherface i "Chainsaw Massacre 3D"
Nykomlingen Dan Yeager spelar mannen med motorsågen och originalhjältinnan Marilyn Burns dyker upp i en cameo.
Regissören John Lussenhop har samlat ihop en minst sagt intressant ensemble till den kommande remaken av Tobe Hoopers kultskräckis "Motorsågsmassakern". Bloody Disgusting skriver att det nu är klart att Burns, som spelade huvudrollen som Sally i filmen från 1974, fått rollen som Verna Carson i denna medan även originalets John Dugan återvänder i rollen som Grandpa. Ingen av skådespelarna har agerat sedan två snabba inhopp i uppföljaren "Texas Chainsaw Massacre: The Next Generation" (1994). Även veteranen Bill Moseley (från "Motorsågsmassakern 2") medverkar och tar över rollen som Drayton Sawyer, kannibalfamiljens psykotiske ledare, som den avlidne Jim Siedow spelade i både del 1 och 2. Andra klara skådespelare är Tania Raymonde som Leatherfaces ovetande kusin, Alexandra Daddario som hennes väninna, rx27nx27b-sångaren Trey Songz (i sin filmdebut) som Daddarios pojkvän, Keram Malicki-Sánchez som hans kompis, Shaun Sipos som en mystisk liftare, Thom Barry som sheriffen, Paul Rae som borgmästaren, Scott Eastwood som vicesheriffen och Richard Riehle som advokat.
36.0°
Oscar Isaac i "Bourne Legacy"
Tony Gilroy har gett den Guatemala-födde skådespelaren en stor roll i den kommande actionspinoffen med Jeremy Renner.
Deadline New York rapporterar att Isaac, som senast sågs i "Sucker Punch" och som prins John i "Robin Hood", provspelade för huvudrollen men förlorade den till Renner. Han imponerade dock så pass på regissören Gilroy att han nu fått rollen som "Number 3", en annan hjärntvättad yrkesmördare. Även Rachel Weisz och Edward Norton är aktuella för att medverka.
36.6°
Jackson gör film av "Afro Samurai"
Oscarsnominerade Samuel L. Jackson går ihop med The Indomina Group för att filmatisera den populära manga- och animeserien.
"Captain America"-aktuella Jackson, som gett rösten åt titelfiguren i både den animerade miniserien med samma namn från 2007 och Emmyvinnande TV-filmen "Afro Samurai: Resurrection" från 2009, är klar för att vara medproducent till en otecknad långfilmsversion av serien. Jackson är mycket passionerad över projektet och man hoppas hitta en regissör och manusförfattare till slutet av sommaren, och skådespelare i slutet av året, skriver ComingSoon.
38.3°
Bening spelar mot Wiig
Oscarsnominerade Annette Bening är klar för att spela "Bridesmaids"-stjärnan Kristen Wiigs mamma i komedin "Imogone".
Wiig spelar en pjäsförfattare i Gotham som iscensätter ett självmord för att vinna tillbaka sin pojkvän men hamnar i vårdnaden hos sin spelmissbrukande mamma (Bening), skriver Deadline New York. Robert Pulcini och Shari Springer Berman ("American Splendor", "The Nanny Diaries") regisserar och Wiig är en av producenterna till filmen som börjar spelas in sent i sommar. Bening, som snuvades på sin fjärde Oscar i år, är även aktuell för "Little Miss Sunshine"-gängets nya "He Loves Me" och maken Warren Beattys film om Howard Hughes - kan 2012 vara hennes år?
37.0°
Lawrence får eftertraktad roll mot Wahlberg
Det ser ut som om allt mer populärare Jennifer Lawrence får den kvinnliga huvudrollen mot Mark Wahlberg i "The Silver Linings Playbook".
I filmen spelar Wahlberg som hamnar på en psykiatrisk klinik för en depression och släpps ut för att bo hos sin mamma. Han försöker vinna tillbaka sin ex-fru men inleder istället en relation med sin excentriska granne som har egna problem. Både Rachel McAdams, Blake Lively, Anne Hathaway och Andrea Riseborough har varit pätnkta som grannen men nu verkar Lawrence få göra rollen efter att hon avslutat inspelningarna av "The Hunger Games", rapporterar Deadline New York.
37.3°
torsdag 21 juli 2011
Swank gör sci-fi/västern
Oscarsvinnaren Hilary Swank är klar för att producera och spela huvudrollen i en filmatisering av serietidningen "Shrapnel".
Handlingen utspelas år 2250 där en f.d. marinsoldat (Swank) leder ett uppror på Venus, den sista fria kolonien, mot den förtryckande regeringen, rapporterar Variety. Toby Wagstaff skriver manus och Sean Daniel ("The Wolfman", "Mumien"-filmerna) och Barry Levine (kommande "Oblivion") producerar filmen som letar efter rätt regissör.
37.5°
Ny "Spartacus"-film på G
Producenten Graham King och hans GK Films planerar en ny långfilm som påstås vara mer historiskt korrekt än tidigare versioner.
Första filmversionen kom 1960 i regi av Stanley Kubrick och häromåret kom den våld- och sexfyllda TV-serien "Spartacus: Blood and Sand". Nu jobbar manusförfattaren Michael B. Gordon ("300") på en ny version där man ska skildra revolutionären som ledde 30,000 gladiatorer och 40,000 slavar mot det romerska imperiet, skriver Variety. Kirk Douglas, Andy Whitfield och Liam McIntyre har tidigare porträtterat legenden - vem bör ta sig an stafettpinnen i den nya filmen?
37.7°
"V för Vendetta"-regissör gör ny film
"The Raven"-aktuella James McTeigue är klar för att regissera thrillern "Message From the King" om en försvunnen kvinna.
"Unknown"-aktuella Oliver Butcher och Stephen Cornwell har skrivit manus till filmen som handlar om utbölingen Jacob King som kommer till Los Angeles för att hitta sin försvunna syster, skriver Deadline New York. Det blir fjärde filmen som regissör för McTeigue, som förutom den kommande Edgar Allan Poe-filmatiseringen med John Cusack även gjort "Ninja Assassin".
38.0°
"The Crow"-regissörens nya filmas i Sydney
Bradley Cooper är klar att spela Lucifer i "Paradise Lost" som nu fått grönt ljus för inspelningen i Australien.
The Hollywood Reporter skriver att Alex Proyas är både regissör och producent till filmen som bygger på John Miltons klassiska 1700-talsdikt och skildrar kriget mellan ärkeänglarna Lucifer och Michael. Warner Bros. distribuerar filmen som nu är klar att spelas in hos Fox Studios i Sydney och ryktas vara full av specialeffekter. Med Cooper som Lucifer, vilken skådespelare ser du helst som Michael?
37.4°
"Freaky Deaky" får ny ensemble
Skådespelarna i den kommande filmatiseringen av Elmore Leonards roman byts ut mot mindre exklusiva namn...
Det såg bra ut för regissören Charles Matthaus film som hade William H. Macy i huvudrollen och Matt Dillon, Brendan Fraser och Craig Robinson som stöd. Nu har samtliga hoppat av och Macy har ersatts av Crispin Glover, som sedan sågs i "Hot Tub Time Machine". Film School Rejects skriver att Billy Burke, Michael Jai White, Bill Duke, och Christian Slater är klara för andra roller medan Tom Arnold förhandlar om rollen som Glovers bror. Inget fel talangmässigt men det låter som det snarare blir en direkt-på-DVD-återförening av 80-talsstjärnor snarare än den biosuccé den likt andra Leonard-filmatiseringar kunde blivit...
36.8°
onsdag 20 juli 2011
Stiller regisserar remake
Emmyvinnaren Ben Stiller återvänder till registolen och gör en nyversion av 40-talskomedin "Här kommer en annan".
Stiller har tidigare varit klar för huvudrollen i "The Secret Life Of Walter Mitty" men efter att Gore Verbinski varit påtänkt som regissör är det nu klart att Stiller även kommer att regissera, skriver Twitch. Originalfilmen handlade om en thrillerförfattare (Danny Kaye) som hamnar i ett riktigt äventyr där han möter kvinnan från sina drömmar. Stiller regidebuterade med indiefilmen "Reality Bites" 1994 och gjorde senast "Tropic Thunder" för tre år sedan. Kan bli befriande att få se Stiller i något annat än en uppföljare till "Släkten är värst" eller "Natt på muséet"...
37.1°
LaBeouf i Redfords nya
"Transformers 3"-aktuella Shia LaBeouf är klar för att spela mot Oscarsvinnaren Robert Redford i politiska thrillern "The Company You Keep".
Lem Dobbs ("Dark City", "The Score") har skrivit manus efter en roman av Neil Gordon. Handlingen följer en f.d. medlem av militanta, revolutionära vänstergruppen Weather Underground som varit efterlyst av FBI i 30 år och måste fly när hans identitet hotas att avslöjas av en ung, ambitiös reporter som vill få ett scoop. LaBeouf spelar journalisten och Redford, som även regisserar och producerar filmen, gör sin första roll på nästan fem år som den jagade, rapporterar Deadline New York.
37.5°
Nästa sida
+
Per månad
39 kr
Betala löpande per månad. Ingen bindningstid .
Starta prenumeration
Per år
299 kr
Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid .
Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig.
Starta gratis provperiod
Engångsköp
349 kr
Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish.
Köp utan prenumeration