Elektrisk lastbil från Volvo börjar säljas nästa år
Men kommer i trafik redan i år

Tesla är ju som ni kanske vet på gång med en lastbil men det verkar som att Volvo faktiskt hinner få en elektrisk lastbil, om än rejält annorlunda sådan, i trafik innan Tesla. Man går nämligen ut och säger att man kommer att börja sälja eldrivna lastbilar i Europa 2019 men att de först enheterna ska tas i bruk redan i år "med utvalda referenskunder".
- Genom att använda eldrivna och tystgående lastbilar för varutransporter i städerna löser vi en rad olika utmaningar samtidigt. Utan störande buller- och avgasutsläpp blir det möjligt att köra i känsligare delar av stadskärnan. Det går också att köra transporter under tider på dygnet då trafiken inte är så tät, exempelvis sena kvällar och nätter, säger Claes Nilsson, VD på Volvo Lastvagnar.
KTH och Stockholm Stad har undersökt hur mycket man skulle tjäna på att utföra transporter nattetid, undviker man rusningstrafiken minskar tiden till en tredjedel.
- Vår teknik och kompetens inom elektromobilitet bygger på beprövade kommersiella lösningar som redan används i Volvos eldrivna bussar och lösningar som lanserades i Volvos hybridlastbilar redan 2010. Själva fordonen utgör endast en del av det som behövs för att genomföra storskalig elektrifiering, säger Jonas Odermalm, ansvarig för produktstrategi inom medeltunga fordon vid Volvo Lastvagnar.
Lastbilarna som kommer i produktion har inte fokus på lång räckvidd, istället är det transporter i städerna som gäller.
- Vi betraktar full elektrifiering för stadsdistribution som det första steget. Samtidigt arbetar vi också med att elektrifiera andra typer av transportområden. Det här är bara början, avslutar Claes Nilsson.