Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+ Mitt konto
Hetaste
Senaste
Engångskompakt En digital sådan Engångskompakt Det här kan vara det dummaste idag. Varför behöver vi en digitalkompakt som bara går att använda en gång? Om man nu skulle glömma sin digitalkamera hemma, jovisst. Men den marknaden kan väl inte vara så gigantisk?3 megapixel, 2,4 tum stor skärm och en kapacitet på 50 bilder. När man tagit slut på bilderna lämnar man in hela kameran till en butik som bränner ner bilderna på en skiva. CD-skivan ingår i priset som ligger på 18 dollar. För tillfället finns bara kameran i Japan och vi får hoppas att den stannar där. crunchgear.com Foto, Hårdvara, engångs, digitalkompakt, kompakt
36.9° 0 Jens Lennartsson Jens Lennartsson
tis. 19 aug 2008, 13:53
7 kommentarer till artikeln
Hvdvrk
Är det verkligen så dumt? Framförallt modellen som har ett undervattenshus skulle jag kunna tänka mig att använda. Man får väl anta att dom återvinner kamerorna.
av Hvdvrk, tisdag 19 augusti 2008 kl 14:18
Jens Lennartsson
Känner mest att man kan köpa fem sådana här eller en vanlig pocketkamera...
av Jens Lennartsson, tisdag 19 augusti 2008 kl 14:20
Hvdvrk
Jo, såklart, men man får väl anta att dom har siktat in sig på folk som har glömt sin kamera hemma eller inte har ett undervattenshus.
av Hvdvrk, tisdag 19 augusti 2008 kl 14:43
Perkka
Tycker inte det är någon direkt dum ide, har faktiskt funderat lite på när något sådant här skulle komma..
av Perkka, tisdag 19 augusti 2008 kl 14:51
Nisse Bergman
Precis en sådan här önskade jag att jag hade för några veckor sedan när jag var på festival. Man vill ju inte dra med sig en dyr kamera till leran och regnet.

Alla jag såg på festivalen hade gamla vanliga engångskameror, men en digital hade ju varit grymt mycket bättre.
av Nisse Bergman, tisdag 19 augusti 2008 kl 15:48
Stålhandske
Dessa är perfekt till tex. events där man kan låta ett antal sådana här kameror cirkulera bland folk som tar "sina" bilder som speglar eventet ur deras synvinkel.
av Stålhandske, tisdag 19 augusti 2008 kl 18:28
fhein
Säkert ngn smart människa som kommer lista ut hur man enkelt moddar dessa för att själv kunna återanvända dem
av fhein, torsdag 21 augusti 2008 kl 23:44
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration