Senaste

Alphabet slog analytikernas förväntningar

Stark kvartalsrapport från Googles ägare

Foto: Simon Ray / Unsplash

Googles moderbolag Alphabet släppte igår sin kvartalsrapport för årets första kvartal och det ser ut som om företaget fortsatt är en vinstmaskin för sina ägare.

Intäkterna för första kvartalet landade på 90,23 miljarder dollar, en ökning med 12 procent jämfört med första kvartalet 2024. Av intäkterna kom 66,89 miljarder dollar från annonsering, Alphabets och Googles primära intäktskälla. Vinsten för årets första kvartal landade på 34,54 miljarder dollar, en ökning med nästan 46 procent jämfört med första kvartalet 2024.

Alphabet uppgav även att man planerar att köpa tillbaka aktier för 70 miljarder dollar. Det fick Googles aktie att stiga med 4 procent i efterhandeln på den amerikanska börsen, rapporterar Reuters.

Internet, Google, alphabet, google, kvartalsrapportVia reuters.com

Läs gärna våra regler!