Senaste

Google arrangerar Prompt-SM

Bli svensk mästare i AI-prompting

Hittepåbild

Foto: Dall-e

Idag drar svenska mästerskapen i så kallad prompting igång, en tävling där deltagarna ska formulera instruktioner till AI-verktyg på bästa sätt.

Prompt-SM arrangeras av Google Sverige i samarbete med Digitalidag, en del av Post- och telestyrelsen (PTS). Tanken bakom tävlingen är att inspirera och utbilda svenskar i prompting, skriver Google i ett pressmeddelande. Anna Wikland, Sverigechef på Google, säger om tävlingen:

"För att Sverige ska kunna dra nytta av den potential som generativ AI erbjuder behöver vi alla lära oss grunderna som skapar resultaten – promptarna. Genom Prompt-SM vill vi väcka nyfikenhet och sprida kunskap om prompting och dess potential, för att utrusta svenskarna med de färdigheter som krävs för framtidens arbetsmarknad."

För att delta i Prompt-SM behöver man ha fyllt 18 år. Deltävlingar genomförs digitalt i olika regioner och finalen avgörs den 7 februari, antingen fysiskt på Googles huvudkontor i Stockholm eller digitalt. Vinnaren av Prompt-SM får en Google Pixel 9 Pro samt ett års abonnemang på Google One AI. Vill ni själva delta i Prompt-SM så kan ni hoppa vidare på länken nedan.

Internet, Google, prompt-sm, google, pts, digitalidag, svenska mästerskapen i AI, sm i prompting

Läs gärna våra regler!