Senaste

Metas aktie rasar efter dåligt resultat

Hej lågkonjunktur

I början av månaden skrev jag att Metas aktie hade haft några dåliga månader på börsen. I natt blev det än värre efter att bolaget släppt en inte så rolig kvartalsrapport.

Man gör vinst fortfarande men den var den lägsta på länge, man tjänade "bara" 4,4 miljarder dollar. Det är en minskning från 6,7 miljarder dollar förra kvartalet och 9,2 miljarder dollar samma kvartal förra året. Samtidigt kostade satsningen på Metaverse mer än någonsin, 3,7 miljarder dollar, och är nu alltså i nivå med vinsten för hela koncernen totalt.

På tal om det så ökade användandet av Metas appar, som de kallar för "familjen", och ligger nu på totalt 2,93 miljarder aktiva användare. Intäkten per användare i familjen minskade till 7,53 dollar. Meta tjänar alltså ungefär 82 kronor per användare över sina appar.

Kombinationen av ökade kostnader och minskade intäkter var ingen glädjeraket för aktien som ramlade ner 20 procent efter marknaden stängde. Aktien handlas just nu för 104 dollar vilket ska jämföras med en prislapp på över 300 dollar för ett år sedan.

Internet, Meta, meta, aktie, metaverse

Läs gärna våra regler!