Twitter vill skapa en öppen standard för sociala medier
BlueSky ska inte ägas av någon

En blå himmel
Twitters vd Jack Dorsey uppgav igår att Twitter planerar att ta fram en standard, eller ett slags system, för sociala medier som skulle vara öppen och inte ägas av något bakomliggande företag.
Det hela går för tillfället under arbetsnamnet "BlueSky" och Twitter har inlett rekryteringen av dem som ska utveckla detta. Tanken bakom det hela verkar vara att man ska kunna använda flera olika typer av sociala medie-konton för att läsa, dela och skriva inlägg på samma plattform. Det skulle rent konkret kunna innebära att användare av Twitter, Facebook, YouTube och liknande tjänster skulle kunna läsa och dela varandras inlägg på en och samma plattform.
Tanken bakom BlueSky verkar bra men det känns som om det kommer att krävas en hel del arbete för att det hela ska ha möjlighet att bli en framgång, både i form av rent praktiskt arbete men även det övertalningsarbete som kan krävas för att andra sociala medie-plattformar ska ansluta sig till BlueSky i framtiden.
Twitter och Dorsey har inte presenterat någon tidsplan för BlueSky men det förväntas ta flera år innan man kan presentera något som eventuellt skulle kunna fungera som Dorsey har tänkt sig skriver nyhetsbyrån Reuters.








Läs gärna våra regler!