Senaste

Viaplay: Vi har hittat rätt med priserna

Färre kunder som betalar mer

VD Jørgen Madsen Lindemann

Foto: Viaplay

Det har ju varit lite kaosartat hos Viaplay den senaste tiden. Man har höjt priserna rejält och det har gjort att man tappar kunder – ner fem procent från 5,01 till 4,76 miljoner. Men vd Jørgen Madsen Lindemann säger till Dagens Industri att det är helt i linje med strategin.

– Man vill alltid ha fler kunder, inte färre. Men samtidigt har vi sagt att vi ska sikta på högre värde från varje kund, inte en stor volym. Så tittar du på nettoomsättningen så är den nästan oförändrad (minus 0,1 procent). Det är vi glada för. Vi har hittat rätt med priserna.

Han säger också att deras "offensiv mot kontodelning" har gett effekt. Enligt Jørgen så har många av de som tidigare delade konto men som nu har stoppats ändå valt att stanna kvar.

Internet, Streamat, Viaplay, Jørgen Madsen Lindemann, Dagens Industri, kontodelning, prishöjning

Läs gärna våra regler!