Senaste

1 400 iPhone SE stulna från Lunds kommun

Sex miljoner kronor borta

Kommunhuset Kristallen

Foto: Jorchr

Sydsvenskan rapporterar att hela 1 400 sprillans nya iPhone SE:s snoddes från Lund tidigare i veckan. Det var igår eftermiddag som en kommunanställd upptäckte att telefonerna var borta och misstänker att stölden måste ha skett mellan torsdag och fredag.

Enligt polisen har tjuvarna helt enkelt brutit sig in i lokalen och då lyckats frakta bort de 1 400 mobiltelefonerna illa kvickt. Telefonerna beräknas ha ett godsvärde på nästan sex miljoner kronor, i alla fall om man tittar på vad telefonen kostar i butik.

Vem som skulle ha dessa telefoner är oklart, men tidigare i år rapporterade Sydsvenskan att lärare i Lund skulle få nya telefoner med en särskild larm-app som skulle användas om det sker en skolattack. Om dessa telefoner var några av dem är oklart i skrivandets stund. Även kommunen verkar inte riktigt vara säkra på vems telefonerna var då de inte vet mycket mer än att det var kommunens telefoner och inte vilken verksamhet de skulle användas i.

Polisen hoppas nu på att få hjälp av vittnesiakttagelser så telefonerna kan hittas igen.

iPhone, Övrigt, Lund, iPhone SE, Telefon

Läs gärna våra regler!