Lite tips inför Black Friday!
Kolla alltid prisutvecklingen

På fredag är det Black Friday, ett "högtid" som vi som många andra snott från USA. Fenomenet kom hit för några år sedan och black friday blev snabbt black weekend som blev black week som nu i vissa fall har blivit black weeks. Följt av cyber monday.
Hur som helst så kan det vara ett ypperligt tillfälle att köpa julklappar eller att köpa den där prylen du länge har kollat in. Men det finns som alltid fallgropar och grundtipset är att inte lite på etiketter som "70% rea". För frågan är från vad det är rea. Det är inte ovanligt att affärer helt enkelt ser till att höja priset en smula innan black friday för att sänkningen ska se större ut.
Vi samarbetar med Prisjakt och deras prishistorik är fantastisk. Klickar du in dig på en produkt så finns den alltid uppe till höger på sidan. Här får du reda på två saker, dels när produkten lanserades vilket kan vara viktigt eftersom det med till exempel tv-apparater är svårt att ha koll med alla miljoner modeller. Men man ser också prishistoriken för produkten.
Ta till exempel AirPods. Det finns ju tre olika versioner (fyra med Pro) så även om det står att det är andra generationen i rubriken på sidan ser man snabbt att det här är modellen som lanserades i år. Men man ser så klart också historiken. Priset har faktiskt dippat en del sista dagarna så de är billigare än någonsin och prognosen framåt (det gröna) visar att det inte lär bli lägre så 1390 kronor är helt ok. Det kan ju vara värt att ha is i magen till på fredag så klart, men 1390 är rimligare än 1995 kronor som Apple tar.
Det sista tipset är att håll koll på handlaren du köper från. Många handlare priskrigar sig in på Prisjakt men det betyder inte att de är bra. Varje handlare har dock betygssatts av användarna så är du osäker, kolla betyget och läs vad omdömena säger.
Man bör som sagt ha is i magen tills fredag men några bra deals har vi hittat redan. Airpodsen ovan är helt ok, behöver du en speciell skinkkniv (funkar även till lax) så har Global en som nu kostar 599 kronor istället för det dubbla, Nespressos Pixie kostar nu 499 kronor, en rätt stilig kaffebryggare måste jag säga. Logitechs G502 Hero ligger nu på rimliga 399 kronor och Philips 70-tummare med ambilight har ramlat ner från 13.990 kronor till 10.988 kronor. Sist men inte minst har Bose NC700 ramlat ner från den lite väl tjocka prislappen över 4000 kronor till 3490 kronor.
Vi samarbetar som sagt med Prisjakt men får inte betalt för att skriva den här artikeln. Om någon av er klickar sig till Prisjakt och sedan vidare till butik får vi dock en ersättning.