Senaste

Apple säger att de kommer att betala artister under gratisperioden

Apple Music levererar

Foto: Joy of Tech

Efter det att det blev känt att Taylor Swifts senaste album "1989" inte kommer att finnas på Apple Music när den tjänsten lanseras om lite mer än vecka och Swift själv gick ut och bashade Apple i ett öppet brev på sin blogg kommenterar Apple nu det hela.

Eddy Cue, Apples chef för mjukvara och media, sa efter Swifts öppna brev att Apple kommer att betala artister för deras musik även under de tre månader som nya användare kan lyssna gratis på tjänsten. Han utvecklade dock inte det hela men jag antar att det handlar om att Apple kommer att betala artisterna ur egen ficka under dessa tre månader.

Huruvida detta betyder att Swifts senaste album "1989" kommer att finnas på Apple Music vid lanseringen är oklart men jag misstänker att så inte kommer att bli fallet. Hur som helst, det verkar som om Taylor Swifts öppna brev mest var rappakalja om Eddy Cues uttalande stämmer, vilket jag utgår från att det gör.

Mac, Apple Music, apple music, taylor swift, streaming

Läs gärna våra regler!