Apple släpper Safari 5
Med tillägg/extensions!

En pressrelease skickades ut från Apple där man sa att man har släppt Safari 5 har börjat skickats ut till viss amerikansk media, men siten var fortfarande ouppdaterad. Nu har dock siten förändrats och man kan ladda ner Safari 5.
Nyheterna är som vi tidigare har berättat en ny funktion för att underlätta läsning kallad Reader som ni ser exempel på här ovan (mycket bra genomförd), Bing har hittat in i sökfältet om man vill (Google fortfarande standard), 30% hastighetsökning mot Safari 4 och massor med stöd för HTML5.
En nyhet som det inte har pratats om tidigare är tilläggsprogram, en funktion som har varit en klar nackdel för Safari i jämförelse med Firefox och Chrome! Dessa ska kunna byggas med hjälp av HTML5, CCS3 och Javascript och byggs med hjälp av "The Extension Builder" som ingår i Safari 5. Tilläggsprogrammen måste "for enhanced security and stability" signeras av Apple och senare i sommar kommer de att öppna "Safari Extensions Gallery" dit utvecklarna kan skicka sina tilläggsprogram.

