Senaste

Apples M3-chip verkar få mer minne

Börjar förhoppningsvis på 12 GB

En annan form av M3

Foto: Václav Pechar

Mästerläckaren Mark Gurman skriver i sitt senaste nyhetsbrev att de MacBook Pros med M3-chip som just nu testas har antingen 36 eller 48 GB minne. Det kan komma att betyda att dessa maskiner kan få mer minne i sig, men det är för de allra flesta rätt ointressant eftersom få köper fullspäckade toppdatorer.

Viktigare är att varken 36 eller 48 är delbart med åtta utan istället är delbart med tolv. Dagens billigaste och enklaste M1 och M2-chip har 8 GB minne, och det räcker faktiskt för de flesta. Men, planerar man att ha maskinen länge, göra flera saker samtidigt på den och har råd så rekommenderar jag alla idag att uppgradera till 16 GB minne istället. Men det kostar på, den billigaste MacBook Air med M2 kostar 15.975 kronor och att byta upp sig till 16 GB kostar 2500 kronor extra.

Om det nu visar sig att M3-chipen kommer att ha minne i 12 GB-steg så kan det betyda att Apple äntligen ser till att basmodellen får 12 GB istället för 8 GB och det hade faktiskt gjort att ännu fler hade kunnat nöja sig med det minne som kommer med basversionen. Vilket ju hade varit trevligt, så länge maskinerna kostar lika mycket att köpa såklart.

Mac, Mark Gurman, MacBook Pros, M3, M3-chip, M1-chip, Apple

Läs gärna våra regler!