iOS-appar fungerar dåligt på Apples M1-datorer
Än så länge i alla fall
En av fördelarna med att Apples nya datorer kör M1-chipet är att de direkt har stöd för att köra iOS- och iPadOS-appar. Det låter ju som en dröm, i de fall en tjänst inte har en Mac-app eller har en trött webbupplevelse kan detta vara räddningen om man vill få något att fungera.
Tyvärr så saknar en Mac massor med saker som en iPhone har. Framförallt handlar det om två saker, touch och sensorer. Det gör att massor av appar helt enkelt inte fungerar eller fungerar dåligt, vilket kan ha varit en av anledningarna till att många iOS- och iPadOS-appar inte har konverterats till macOS-appar tidigare, trots att det ska vara en rätt enkel process. Det kan också vara en av anledningarna till att många tillverkare inte låter dig ladda ner deras iOS- och iPadOS-appar till macOS, i alla fall innan de har hunnit testa sina appar en vända.
När vi kollar in 10-i-topp-listan på iOS så är det bara en av apparna som finns att ladda ner till macOS, appen Alltid Öppet. I övrigt är det tomt. Facebook och Google är två av de stora app-tillverkarna som helt enkelt har dragit bort allt från App Store för macOS. Om de kommer tillbaka är osäkert, men jag tror inte att man ska hoppas allt för mycket.
Några appar finns faktiskt. Eller många appar finns, men det mesta som finns är skräp. Söker du till exempel på Instagram så får du upp en massa tillbehörsappar som gör bilder med snygg text eller får dig att få följare, men Instagrams officiella app finns inte att ladda ner.
Nyhetsappar som DN, SVT Nyheter och Omni funkar helt ok, men är nog bättre i webbversioner faktiskt. Swedbank finns, men det går inte att logga in eftersom BankID inte finns på maskinen, trots att jag installerar BankID på fil så lirar det inte. Andra banker som SEB har ingen app tillgänglig.
En del spel fungerar, men eftersom det inte finns touch så är det ingen höjdare helt ärligt. Stillsamma spel som Monument Alley eller Wordfeud fungerar finfint och lite dummare spel som Geometry Dash och Subway Surfer funkar också helt ok men det känns helt ärligt lite krystat att spela dem med styrplatta. Jag har ju liksom en mobil där de funkar bättre att spela.
En app som finns och fungerar helt ok är LumaFusion, en videoredigeringsapp som är riktigt bra på iPad. Om du använder den där kan du nu alltså också använda den på din Mac. Just Lumafusion fungerar redan bra med tangentbord på iPad så den appen fungerar fint, men det känns ändå lite krystat på något sätt.
Starten för iOS- och iPadOS-appar på macOS är alltså minst sagt tveksam så här till en början. Vi hoppas så klart att många tillverkare kommer att lägga några timmar på att se till att deras appar i alla fall fungerar ok, men jag tror inte att vi ska hoppas allt för mycket om jag ska vara ärlig. Tyvärr, för det är lite coolt att kunna köra iOS- och iPadOS-appar i full fart.
Installationen är hur som helst väldigt smidig, man söker helt enkelt bara i App Store. Där kan man sedan välja mellan att visa Mac eller iPhone/iPad-appar och sedan laddar man bara ner som om det vore på telefonen. Väl installerade beter sig apparna ungefär som vanligt, de ligger på samma ställe som andra appar och ligger i dockan precis som vanligt.
Apparna ligger i fönster och det är lite olika om de går att ändra storlek på eller inte. De flesta är anpassade efter iPhones och iPad och går inte att ändra storleken på, vilket också är lite trist. Men apparna är som sagt "native" och körs direkt utan emulering. Så det går snabbt, lika snabbt eller snabbare än på en iPhone.
Det här är en första del av flera där vi testar Apples nya M1-maskiner. Frågor? Ställ dem bland kommentarerna!
Uppdatering
Streamingappar missade jag helt!
Dessa hittar jag inte: Netflix, Amazon Prime, Dplay, Viaplay.
Dessa hittar jag: SVT Play (ingen fullskärm), HBO, Cmore (ingen fullskärm), SF Anytime (ingen fullskärm).