Teknik Motor Samhälle Spel Popkultur Fritid Tjock Tester Dagens fråga Tipsa! Skaffa Feber+
Hetaste
Senaste
MacBook 13" uppgraderas Och döps också till Pro Samtidigt som man släpper en ny MacBook Pro 15" så uppgraderar man 13-tummaren en smula. Även denna kommer att kunna fås med 8 GB RAM och 500 GB hårddisk eller 250 GB SSD. Som mumma på laxen så kommer den också att få en firewire 800-port och en SD-port, döpas om till MacBook Pro och kosta 1199 dollar. Och även dessa går att beställa i dag.Uppdatering
Det verkar som att den billigare MacBook 13" nu även har det bakgrundsbelysta tangentbordet. Yah! Det verkar också som att 13-tummaren har begåvats med det nya batteriet som räcker i 7 timmar. Dubbelyah!
Mac, Hårdvara
37.8° 0 Roger Åberg Roger Åberg
mån. 8 jun 2009, 19:21
10 kommentarer till artikeln
Inmasol
Woho!! Den som väntar på nått gott väntar aldrig för länge....
av Inmasol, måndag 08 juni 2009 kl 20:30
Hamlo
Det man undrar är ju varför de döper den till pro. Kommer det månne en netbook snart?
av Hamlo, måndag 08 juni 2009 kl 21:13
RaXha
Hamlo: För att den har ALLA funktioner som Dom andra Pro Modellerna har, Skillnaden innan va ju i princip att den inte hade FireWire och Expresscard/SD läsare. Mängden minne skillde också, men eftersom dom nu är i princip likvädriga med olika bildskärmsyta så finns det ju ingen poäng att skilja på dom längre (Plast Macbooken heter fortfarande bara macbook). :)
av RaXha, måndag 08 juni 2009 kl 21:22
tor2dbear
riktigt tråkigt att dom blev dyrare här hemma i sverige och billigare i USA =/ och vart är 3Gn ... kom igen !
av tor2dbear, måndag 08 juni 2009 kl 21:29
Roger Åberg
Jag tror att Apple tänker att du inte behöver inbyggd 3G eftersom du har en iPhone. Jag kör den lösningen och det funkar svinbra. Det hade varit bättre med inbyggd 3G men då hade man antingen behövt fixa två SIM-kort (vilket operatören lär vilja ha betalt för) eller två abonnemang. :(
av Roger Åberg, måndag 08 juni 2009 kl 21:37
Eimer
Jag är lite besviken. Hur många år ska man behöva vänta på högre upplösning på de bärbara? Det är ju idag ett sjukt hopp mellan 15 och 17 tummarna men 1280 och 1440 hade gott kunnat bi 1440 och 1680 på 13 resp. 15 tummarna.

Hade nya 13 tums haft upplösningen från 15 tummaren hade min "gamla" 15 tummare legat på blocket redan.
av Eimer, måndag 08 juni 2009 kl 21:51
LinusEkenstam
Har du sett att priset är satt till 18 000 roger.....
av LinusEkenstam, måndag 08 juni 2009 kl 22:19
LinusEkenstam
det måste vara fel... twitpic.com
av LinusEkenstam, måndag 08 juni 2009 kl 22:23
hubbabubba
Känns ju lite jobbigt att man precis köpt en 2.4ghz macbook. Men den blir väll en raritet snart och kan säljas för en miljon.
av hubbabubba, tisdag 09 juni 2009 kl 00:12
tako
SD-port är ju helt underbart.
Jag har bett om det förut och tydligen blivit hörd.
Nu blev jag änna sugen på att köpa en ny dator...
av tako, tisdag 09 juni 2009 kl 17:48
Kommentera artikeln







+ Per månad 39 kr Betala löpande per månad. Ingen bindningstid. Starta prenumeration Per år 299 kr Enklast och billigast, bara 25 kronor i månaden. Betala löpande per år. Ingen bindningstid. Prova 14 dagar gratis innan du bestämmer dig. Starta gratis provperiod Engångsköp 349 kr Slipp återkommande betalningar, betala ett år i taget. Betala med kort eller Swish. Köp utan prenumeration